Domaniç’in endemik bitkileri koruma altında

Zengin orman varlığı ve bitki örtüsüyle öne çıkan Domaniç’te biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalar sürüyor. İl Jandarma ve Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığında görevli personele endemik bitkiler tanıtıldı.

Kütahya, bin 780 bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bunlardan 282 tanesi literatüre giren endemik bitki çeşidi. Biyolojik çeşitliliğin korunması ve geleceğe aktarılması son derece önemli. Bu amaçla sürdürülen çalışmalar kapsamında Kütahya Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi tarafından bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminerde, İl Jandarma ve Domaniç İlçe Jandarma Komutanlığında görevli toplam 33 personele yetişme yerleri bakımından farklılık gösteren endemik bitkiler tanıtıldı.

6 BİTKİ TÜR EYLEM PLANINDA

Canlı türünün bugünkü durumu, risk faktörleri, tehditlere karşı alınması gereken önlemlerin ayrıntılı şekilde ortaya konulduğu tür eylem planında Kütahya’nın 6 adet bitkisi bulunuyor.

Bunlar; Yeni deliçay (Stachys cretica subsp. Kutahyensis), Yastık uyuzotu (Scabiosa hololeuca Bornm.), Çoban sığırkuyruğu (Verbascum coronopifolium (Boiss. & Balansa) Kuntze), Bursa pençesi (Alchemilla bursensis B.Pawl.) Yol sığırkuyruğu (Verbascum urobracteum Hub.-Mor.) ve Sarı afat (Gentiana lutea subsp. Lutea)

Nesli tükenmek üzere olan ve bu nedenle koruma altına alınan bitkileri koparanlara idari para cezası uygulanıyor.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar