FUTBOL ÜZERİNE

Futbol kabiliyet meselesi.

Ben kendim pek futbol oynayamam.

Ama iyi bir taraftar olduğumu düşünüyorum. Beni takip edenler muhakkak okumuşlardır. Geçen haftaki yazımda da biraz olsun Amatör liginden bahsetmiştim. Büyük bir heyecanla üçüncü haftasını da geride bıraktık. Bıraktık bırakmasına da futbol izleyemedik maalesef. İlk maçı 70 dakika izledikten sonra ki, maç öncesi iki takımın taraftarları rakip takımın futbolcularını çağırıp, kardeşlik ve dostluk mesajları vermesine rağmen, ikinci maç ileriki bir tarihe ertelendi.

İlçe stadyumunun tribünleri, soyunma odaları yapılmış, saha zemini futbol oynamaya müsait, zamanla diğer eksiklikler giderilir umuduyla, tamda Domaniç gençliği spora yönlendiriliyor, sportif anlamda güzel gelişmeler oluyor derken, Domaniçli büyük bir heyecanla hafta sonu maçlarını beklerken bu hafta sonu maç izleyemedik.

Karaköy Spor’da yöneticilik yapmış biri olarak biliyorum. Amatör spor kulübü olarak, hangi branşta ve alanda olursa olsun, maddi ve manevi olmak üzere ki özellikle maddi anlamda mücadele etmek gerçekten çok zor. Gerek Bal liginde mücadele eden Muratlı Spor, gerekse Bursa Kütahyalılar Derneğini futbolda temsil eden Saruhanlar Spor olmak üzere, Amatör Ligde mücadele eden Domaniç Spor, Çamlıca Spor, Çukurca Spor, Sarıot Spor ve Karaköy Spor yöneticilerinin maddi anlamda ne zorluklar çektiklerini ve o takımları o maçlara çıkarmak için ne emekler harcadıklarını iyi biliyorum.

Sahada futbol adına rekabet olsa da saha dışında dertler hep ortak. Özellikle günümüz ekonomik şartlarını göz önünde bulundurursak, İlk başta kulüplerin ekonomik anlamda sorunları ve sonrasında ise müsabakalarda ki aksaklıklar. Mesela hala mecburiyet hali doğmadan maçlarda bir ambulans yok.

Tamda bu anlamda başta ilimiz Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna büyük iş düşmekte. Eminim ki, Amatör futbolun gelişmesi adına güzel çalışmalara imza atıyorlardır. Ama belli ki yetersiz kalıyor. Öncelikle Amatör kulüplerimizin emekleri dikkate alınarak maçlara atanan hakemlerin kalitesinin yükseltilmesi gerekmekte. Saha komiserlerinin ehil kişilerden olup tutanakları incelenip bir hafta sonraki maça daha iyi çalışılmalı.

Mesela bu hafta Sarıot Spor ve Karaköy Spor maçından sonra, aynı gün iki maça atanan hakemin Domaniç Spor ve Çukurca Spor’un maçını ileriki bir tarihe ertelemesi bence anlamsız oldu. Dört takımımızın taraftarı gayet sağ duyulu bir şekilde maç izlemiş, sahaya yabancı madde atılmamış ve sahaya giren bir taraftar bile yokken maçı iptal etmek. Hem Domaniç Spor hem de Çukurca Spor’un bir haftalık emeğine hem maddi hem de manevi noktada zarar vermiştir.

Velhasılı dört dörtlük bir lig istemiyoruz tabi ki Amatör de. Fakat acemice yönetilen ve özellikle Domaniç’te oynanan maçlarda Domaniçliyi birbirine düşürmemek adına Kütahya ASKF’nin biraz daha duyarlı olmasını bekliyorum bir futbol sever olarak.

Dostça, sevgiyle, centilmence ve sağlıkla kalın.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar