ELÇİYE ZEVAL OLMAZ

İlçemiz Domaniç’te gündem o kadar hızlı değişiyor ki. Neredeyse Allah bizlerin sabrını deniyor diyeceğim.
Yazımı kaleme aldığım bu gün. 8 Kasım 2021. Eski halk takvimine göre kış ayının başlangıcı. Yani Kasım Günleri.
Yaşamasını bilene Kış ayı, uzun geceleri sebebiyle sevdikleriniz ile birlikte geçirebileceğiniz en sıcak mevsimdir aslında. Ama biz Domaniçlilere o güzel kış gecelerini geçirmek çok uzak. Kömür fiyatının tavan yapması sonucu kara kara düşünmekte kış ayı için Domaniçli. Yine çile dolu bir kışa bismillah diyeceğiz hep birlikte.
Hal böyleyken, çetin geçecek bir kış ayının, Dağ yolunu kullananlar için çile demek olduğunu hatırlatmak istiyorum. Acilen bir tırmanma şeridi yapılıp, ağır vasıtaların ulaşımı sağlanmalı ve trafik rahatlatılmalı.
Her bir Domaniç’linin malumudur ki, geçen haftaki asit kamyonu faciasını can kaybı olmadan atlattık. Rabbim beterinden korusun. Çok acil önlemler alınmalı. Yoksa çevre katliamı ve sonucunda doğamızı ve insanlarımızı kaybedebiliriz.Unutulmamalı ki; Doğacak kayıpların hiç kimse altından kalkamaz.
Acilen Domaniç’te geçen Yıllarda yapılan çalıştaydan daha kapsamlı bir “Ulaşım Çalıştayı” yapılmalı. Domaniç’in ulaşım sorunları özellikle (asit taşımacılığı) ortaya konulmalı, ulaşıma ilişkin Veri envanteri toplanmalı ve çözüm imkanları araştırılmalı… İktidarıyla, muhalefetiyle, yerel yönetimleriyle, İdari-Mülki yöneticileriyle ulaşım konusunun uzmanlarıyla, Domaniç’in sivil toplum kuruluşlarıyla, Köy Muhtarlarıyla bir çalıştay gerçekleştirilmeli. Bu felaketin bir daha yaşanmaması için ilk adım atılmalı.
Bir konu var ki. Bir türlü bitirilemeyen Domaniç-Tavşanlı yoluna mı dönecek sorusunu sormamak elde değil. Domaniç şantiyeye döndü derken, bir bakıyorsunuz hastane inşaatımız durmuş. Neden ve niçin durduğunun sorusunun cevabını bulamıyor Domaniçli. Hadi hayırlısı bakalım. İleriki günler, haftalar ve aylar neler gösterecek.
Yazmadan geçemeyeceğim. Güzel olan ve bitirilen projelerde var tabiki.
Domaniç Belediyesi tarafından “Domaniç Güneş Enerjisi Santrali” GES’in açılış töreni yapıldı. Domaniç Belediyesi tarafından inşa edilen 360 kilovatsaatlik Güneş Enerji Santrali (GES) Domaniç’imize hayırlı olsun inşallah.
Bitirilen bu tür projeler ile yaşanabilir bir Domaniç için, Bütün bu karamsarlıklar karşısında bir nebzede olsa Domaniçli geleceğe umut ile bakabiliyor.
Uzun lafın kısası.Domaniçli;Doğalgaz ile ısınan, Toki evlerinin inşaatının başladığı, üniversitesinde öğrenci sayısının arttığı, asit taşımacılığının denetlenip, facia saçmadığı, nüfusunun kendi ilçesinde doyabildiği, doğa, tarih ve kültür turizminden ekmek yediği, esnafının para kazandığı günleri görmek istiyor.
Elçiye zeval olmaz.Domaniçli Domaniç’te sevdikleri ile güzel ve sıcak kışlar geçirmek istiyor.Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar