DEDİK TE DEMEDİK Mİ DEDİK

Tartışmasız Türk Siyaset Terminolojisine en fazla katkı sağlayan siyasi liderimiz,  Merhum Süleyman Demirel’dir.

32 Yıllık Gazetecilik hayatımda bin bir çeşit insanla, bin bir çeşit haberler yaptım.

En çok üzüldüğüm haberler, orman yangınlarıdır. Yanan her ağaca ağlarım.

En çok gitmek istemediğim haberler, trafik kazalarıdır. Bir umutla yola çıkan insanın hayalleri basit bir hata ile saniyeler için de yok oluverir.

En nefret ettiğim haberler siyasi haberlerdi. Özellikle Türkiyede…

Der,  ama demedim der. Dedim ama öyle demek istemedim der. Der, ama yazılmasını istemez. Der, ama dediğinin duyulmasını istemez.

İnsan, 15 bin yıl önce yerleşik sisteme geçmiş. Tarihçiler bu çağa,  Neolitik Devrim yani bizde ki karşılığı Tarım Devrimidir. Üretime dayalı bir ekonomi modeli olan bu çağdan sonra toplu yaşayan ve üretmeye çalışan halkın başına bir lider ihtiyacı duyulmuş. Siyasette böylece hayatımıza girmiştir. 

Lider olunmaz doğulur. Pratik zeka, çözüm odaklı fikirler üretme, adalet, cesaret ve hitabet kabiliyeti olması gerekir insanın.

Kendiliğinden ortaya çıkan ve insanlar tarafından önemsen lider kabiliyetli kişi otomatik olarak lider koltuğuna oturtulur.

Lider koltuğa oturunca, olur bir kral. Kral işlerini doğru dürüst yapsa ne ala. Ama zamanla yaşlanır, bunar hatta soytarıları ahlakını bozabilir.   

İşe yaramayan kral koltuğundan indirilir ve yerine yenisi seçilir.  Seçmek siyaseti, siyaset ise ayrı bir kulvarı çıkartır karşımıza.

Kral olmak isteyen liderlerin koltuk aşkları başlar. Koltuk aşkı hizmet aşkının üstüne çıkınca o koltuğa oturmak artık yegane amaçtır ve o amaca giden olsa ne ala ama bu aşk iktidar ve güç aşkı ise. Halka seçmen gözüyle seçmene oy gözüyle bakılır.  

Koltuğa oturmak için hizmette çıtayı yükseltmek yerine oyda sayıyı yükseltmek birincil amaçtır.

Hizmete oy yerine, oya hizmet edilir. Seçmen seçilenin gözünde verdiği oy kadar değerlidir artık.

İşte bu seçilme yarışlarında siyasiler konuşurda konuşur. Kendi seçmeni önünde gaza gelip konuşan siyasinin ne dediği dedikodularla kulaktan kulağa farklılaşarak yayılır.

Görevi, haberi doğrulamak olan gazeteciler de bu konuşmalar dedikodulara yer vermeden direk halka aktarırlar.

Siyasinin konuşması her kesim tarafından beğenildiyse ne ala. “ BEN KONUŞURUMDUR”  açıklaması. Yok, konuşma tepki aldıysa. “ VAALA BİLLA BEN DEMEDİM. GAZETECİ ÖYLE YAZMIŞTIR’DIR ” savunması. Gazeteci kayıtlarını çıkartır belgelerse gerçekleri. DEDİK DE DEMEDİK Mİ OLUR. DEDİK AMA ÖYLE DEMEK İSTEMEDİK OLUR.

Allah hepimizi çamur atanlardan çamur atana alkış tutanlardan korusun !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar