YAŞASIN CUMHURİYET

Tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Milletinin, yer yüzündeki direnişinin kutlu sonucu, küllerinden yeniden doğuşu , dünyaya son sözüdür Türkiye Cumhuriyeti Devleti.

Binlerce yıllık, ”Türk devletsiz yaşayamaz” anlayışının dünyaya haykırıldığı, en muhteşem gündür 29 Ekim 1923.

Türklüğün askeri dehasının, stratejik aklının ve teşkilatçılık ruhunun buluştuğu, en kahraman şahsiyettir Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Onun İçindir ki; Cumhuriyet, yaşatılmalı ve Türk Devletinin, Ebed-Müddet meselesi en hassasiyet noktamız olmalıdır. Cumhuriyet bizlerindir, yaşamalı ve yaşatılmalıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurucu kahramanlarımıza, aziz Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Geçtiğimiz hafta ilk günkü heyecanı ile kutladığımız necip Türk Milletinin, Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla tekrardan kutluyorum….

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kayı Hanlıların ilk yurdunda yaşayan, Domaniçli de Cumhuriyet’in 98 nci yılını büyük bir coşkuyla kutladı. Cumhuriyet bayramı bu yıl, Domaniç’linin birlik ve beraberliğini pekiştiren kutlamalara sahne oldu. Sen ben kavramından uzak, şucu bucu demeden Türk bayrağını eline almış ve Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk sevgisini yüreğinde duyan, hisseden, tüm Domaniçliler meydanlardaydı. Atatürk heykeline çelenk koymayla başlayan kutlamalar, akşam ise halkın yoğum katılımlarıyla yerini daha bir anlamlı kıldı. Hayme Ananın torunları, Şehit Saru Batu Savcı beyin akrabaları Domaniç’ten tüm Türkiye’ye tek bir ağızdan Cumhuriyete ve Ulu Önder Atatürk’e bağlılıklarını haykırdılar hep bir ağızdan.

Domaniçliler birdiler beraberdiler. Cumhuriyet ve Domaniçlilik bilinci hakimdi. Ortak değerleri Domaniç için nasıl bir ve beraber oldularsa ki, Orman yangını, Asit taşımacılığı bunlara en güzel örneklerden sadece bir kaçıdır. Milli ve ulusal değerleri söz konusu olduğunda da birlik ve beraberlikten taviz vermeyeceklerini bir kez daha gösterdiler Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında.

Yazılarımda Hayme Ana, Ebe Ana, Ebe Hatun ve birçok Domaniçli kadın kahramanlardan esinlenerek kullandığım ‘Domaniç Kadın Ruhludur’ cümlesi, bir kez daha yanıltmadı beni. Domaniçli Kahraman, namus ve iffet abidesi kadınlarımız her zaman ki gibi en ön saftaydılar. Kısacası Domaniçli Cumhuriyetin 98 nci doğum gününü 7 sinden 70 ine kadar kadınıyla erkeğiyle büyük bir coşkuyla kutladılar. Bu kutlama ve coşku, Cennetten bir köşe olan Cumhuriyet İlçesi Domaniç’ime yakıştı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için, Domaniç Kaymakamımız sayın Muhammed Enes İPEK bey başta olmak üzere, Belediye Başkanımız sayın Sahvet ERTÜRK bey’e, kutlamalar için elini taşın altına koyan bilinmeyen ve görünmeyen Cumhuriyet sevdalılarına, Domaniç Ortaokulunun sunduğu muhteşem kutlama organizasyonu için Müdürümüz, öğretmen ve öğrencilerine, kutlamalarda duygusal, bir o kadarda muhteşem sunumu için Neşe İLİK Hocama çok çok teşekkür ediyorum.

Doğum günün kutlu Olsun CUMHURİYET…
1923 ten başlayıp kıyamete kadar uzanacak bir kararlılıkla, kurduğun Cumhuriyet ile ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa’
Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar