DAĞIMIZ TAŞIMIZ ALTIN

Haber:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Bilecik’in Söğüt ilçesinde Gübretaş’a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk (108 tondan fazla) altın varlığı tespit edilen alan hızlıca kamulaştırılacak. Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, rezervin değerinin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu belirtmişti. (Bu haber bir hafta önce yayınlandı hatırlarsınız )

Defalarca anlattım, yazdım, tekrarlıyorum ; 1990’lı yılların sonuydu. Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın , Brüksel’e , ilçesinde siyanürle altın arayan Almanya Dresdenerbank destekli Kanada menşeli EuroGold firmasını şikâyete gelmişti.  Almanya , Belçika ve Hollanda üçgeni olan Euregio bölgesi olarak tanınan benim de içinde oturduğum Aachen kentinde konuyla ilgili bir toplantı düzenlendi. Hürriyet Gazetesinin bölge muhabiri olarak takip ettiğim haberde Başkan Sefa Taşkın, EuroGold’un bölgesinde yapacağı altın arama işine, 600 milyon küsur yatırım yapacağını, ancak altın rezervinin 300 milyon dolar civarında olduğunu  altın arama çalışmalarında kullanılan siyanürün ise çalışma yapılan alanda ebediyete kadar yaşamı öldüreceğini iddia ediyordu.

Başkan’a sordum, bu firma 3 kuruş için neden 5 kuruş harcıyor diye. Şivemden egeli olduğumu anlayan Başkan “sen nerelisin” dedi. ‘Domaniç’ deyince, Belediye başkanı Sefa Taşkın, “ Bergama Altın şirketlerinin Türkiye’ye giriş kapısıdır. Bu yüzden çok para harcıyorlar. Gerekli izinler alınsın, ikinci ve ya üçüncü istila edecekleri dağlar sizin dağlarınızdır, paran varsa dağdan yer al” dedi. (Goca Domaniç’in İnegöl’e açılan kapısı çileli, engelli Domaniç Dağı. Başgan bizimle eğleniye)

Yıllar sonra 2000 yılında izine geldim. Bizim evin karşısında ki alan çevrilmiş içinde onlarca son model pikap … 

Gelmişler.

Dün (!) Bilecik’te bulunan altın var ya işte orayı alan firma aynı zamanda Domaniç dağlarının da sahibi. Kazılar devam ediyor. Yer altı madenlerimizin gün yüzüne çıkması iyimidir kötümüdür bilemeyiz. Yabancı firmalar kazandıklarından ülkemize ne bırakırlar bilmeyiz. Ama Domaniçliler olarak dağlarımızı her halükarda kaybedeceğimizi biliriz !!!

Bunun için de yıllardan beri “Domaniç dağları ekmek kapımız olsun” diye mücadele ederiz. Bu mücadele beni hasta etti. Domaniç Dağları turizme açılırsa madenciler giremez. Domaniçli de buradan ekmek yer idi iddiamız. Ama Domaniçlilerin büyük çoğunluğu, dağı değerlendirmek yerine dağı delmekten yana. Dağ delinsin ki İnegöl’e işe kolay gidip gelebilsinler.

Gurbette 23 yıl el işinde fabrikalarda çalışan ve 30 yıl Domaniç hasreti ile yanıp tutuşan, rüyalarında Domaniç dağlarını gören ben , Hayme Ana Torunları el kapısında çalışmasın, doğduğu topraklar doyduğu topraklar olsun diye Domaniçlilerle bile kavga ederken, sağlığımı kaybedip tekeri taşa dayadım. Allahtan oğlum Serdar yetişti ve elimden tuttu da, dağlarımızı koruma ve ekmek kapısına çevirme hedefimizi devam ettiriyoruz.

Her sonbaharda olduğu gibi, onlarca grup Domaniç’e geliyor. Oğlum onlara ücretsiz rehberlik yapıyor. Gelenler zengin, varlıklı, büyük şehir insanları. Yeşile, doğaya, organik olan her şeye hasret insanlar. Onların aradığı,  biz de ganimet gibi. Ne olur şu köy tarhanamızı biraz fazla yapıp satsak ! Soğanımızı, sarımsağımızı, kozalak şerbetimizi, üzümümüzü, satsak. Ne olur, dağlarda mobil istasyonlar kurup köy pazarı oluşturarak ürettiğimizi satsak. Et mangal yapsak, çay yapsak, balık satsak. Turşu satsak, turşu suyu satsak. Hayme Ana çadırları dedik Bilecik’e kaptırdık. Dağ turizmi dedik İnegöl’e kaptırdık. Uygulamalı Turizm Okulu dedik. Tavşanlı’ya kaptırdık. Arabalarımızı ve kendimizi paralayarak ön ayak olduğumuz dağda ki birkaç yatırımı bile siyasi amaçlarla kullanmaya başlayan,  siyasetle yatıp siyasetle kalkan Domaniçliler.

Ne zaman Tayyip’ten Kılıçdaroğlu’ndan, Bahçeli’den kurtulup “DOMANİÇ” diyeceksiniz ?

İçip içip geçmişe takılan, gelen ceza evine karşı çıkıp, eski adliyenin gitmesini eleştiren, İstanbul’a yapılacak kanal İstanbul projesini coşkuyla alkışlayıp sonra da ekmek parası için gurbete giden Domaniçlim.

Görmez misin Domaniç’in Taşı Toprağı Altın .

Latest Posts

spot_img

Yazarlar