SİYASETİN SALYALARI

Merhum Uğur Mumcu’nun kitaplarının tamamını okudum.  Kitaplarından birinde yanılmıyorsam ‘Uzun Bir Yürüyüş’ Mumcu, Türkiye İşçi Partisi Lideri Komünist ideolojiyi savunan, Sosyalist Sovyetler Birliği yanlısı Behice Boran’la bir söyleşi yapıyor. Mealen, Mumcu, Boran’a Amerika’nın İslam coğrafyasındaki operasyonlarını soruyor. Boran, “Faşist Amerika, emperyalist emelleri için mazlum halkın kanını döküyor” derken, Yazar bu seferde ‘Peki SSCB’nin Afganistan’da ne işi var?’ sorusuna, “Efendim Sovyetler barışçı ve eşitlikçi politikaları ile orada ki adaletsiz düzene dur diyor” diyerek söz konusu kendi ideolojisi olunca akan kandan rahatsız olmadığını dışa vuruyor. Uğur Mumcu burada çok sinirleniyor ve yazıklar olsun mealinde bir şey söylüyor.

1980 öncesi Türkiye’sinde Sağcılar kendilerine göre milliyetçi, muhafazakâr, ülkücüydüler. “Şehitler ölmez, Vatan Bölünmez, Ezanlar Susmazdı” sloganları. SSCB yanlısı Komünistlerin katli vacipti onlara göre. ‘Goministler ya mezara ya Moskovaya’ diyorlardı.

Solcularda kendilerine göre ulusalcıydı. ‘Vatan Millet Sakarya’ydı’ 6. Filoya secde eden sağcılar, Amerikancı, faşistlerdi. Katli vacipti.

Her gün ülkede çeşitli olaylar oluyor günlük 10 /15 bazen 30 kişi bir ideoloji uğuruna kardeş kurşunuyla öldürülüyordu.

Peki, ortada dönen oyunun kurallarını kim koyuyordu. Büyük Gazeteci Uğur Mumcu, muhtelif kitaplarında,” Amerika’dan sol karşıtı sağ yanlısı gelen kitaplar Bulgaristan’da toplanır. Yine sağ karşıtı sol yanlısı Sovyetlerden gelen kitaplar da Bulgaristan’da toplanır. Propaganda amaçlı kitaplarla birlikte aynı ülkelerden silahlarda gelir. Bu kitapları ve silahların dağıtıcısı tek kişidir. Kemal Ilıcak o kitapları buradan alır, ülkede ki sağcılara ve solculara, aracılarla dağıtır” diyor. Kitabı alıp okuyup gaza gelen gençler de ‘sen sağcısın, sen solcusun’ diye birbirlerini öldürürler.

O tarihlerde gerçek gazeteciler vardı. Şimdiki gibi yemekten yemeğe koşan, ihale takip eden, iktidara yalakalık yapan muhalefetin borazanlığını yapan değil halkın hizmetinde olan gazeteciler. Halkta basınına sahip çıkar en güvenilir kaynak olarak her zaman istatistiklerde basını en üstte tutardı. Gücünü okuyucusundan, abonesinden, halkından alan dördüncü güç basın da siyasilere, halk adına soru sorabilirdi.

Gazeteciler Demirel’e siyasi çatışmaların nedenini ve sorumlusunu sorar. “Herkes kendi tarafını sükûnete çağırsın. Kardeşi kanı dursun” diye serzenişte bulunurlar. Ve Demirel, o meşhur sözünü söyler. “Bana sağcılar ve milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz”

Ve 1980’de Amerikan destekli darbe ile milyonlar hapis damlarına atılır.

1984 yılında Güney doğuda 4 Türk askeri öldürüldü. (Biri benim okul arkadaşım Şehit İbrahim Bozbey’dir) sonraki günlerde askere suikastlar artmaya başladı. Bu cinayetleri bir örgüt üstlendi. Her zaman yazarım. Ben gazetemde o örgütün adını yazmam, reklamını yapmam anlayan anlasın. Her gün TV’lerde en yetkili ağızlar yeterince reklamını yapıyor zaten !

Zamanın Başbakanı Turgut Özal’a, gazeteciler sordular. Neler oluyor. Kim bu örgüt niye önlem alınmıyor diye. Özal’da o meşhur sözünü söyledi. “Bunlar birkaç çapulcu. Abartmaya gerek yok” !

40 yıldır, Kırk bin canımız gitti. Erbakan’ın şu sözüyle devam edelim, “ Türk’le Kürdü ayırırsanız, ne Türk kalır ne Kürt. Çanakkale gibi birleştirirseniz ne İngiliz kalır ne Fransız”

Küçücük ilçemize kırk yılda bir üst düzey yetkili gelir. Biz de ilçenin yerel basını olarak takip ederiz. Ak Partili bakanlar gelir muhalifler o haberi yapan bize “yalaka basın” diye saldırırlar.  2 defa Bahçeli geldi. Her adımını takip ettik. İlçemiz için bir şeyler yapmasını istedik. Muhaliflerin hışmına uğradık. 15 yılda CHP’den iki üst düzey yetkili gördük. İlki Muharrem İnce , ikincisi de geçtiğimiz günlerde gelen Özgür Özel. Canlı yayına geçtiğimiz anda rekor seviyede takipçi ve yorumcuyla karşılaştık. Konuşan CHP’li vekil, izleyenlerin yüzde yetmişi Ak Partili,  MHP’li taraftarlar. CHP’li vekile ve orada bulunanlara küfürler, tehditler havada uçuşuyor. Oradaki herkes terör örgütü destekçisi ilan ediliyor.

Buraya dikkat!!!  Sağcılar, solcu vekile saldırırken terör örgütünü destekliyor diye adeta katli vacip diyor. Solcular da verdikleri cevaplarda Sağcılara, açılım sürecini, Türklüğün ayaklar altına alındığını, TC’nin terör örgütünün talebiyle kaldırıldığını yazıyor. Her iki tarafından düşman gözüyle gördüğü kesim aynı kesim. Her iki tarafta birbirini o örgütü desteklemekle suçluyor ve bıraksan kardeş katliamı başlayacak. İşin en ilginci de sövenlerin kışkırtanların yüzde doksanı Domaniçli değil. Domaniçli birbirine en ağır ithamlarda bulunanlar ise sosyal medyada aynı sofrada fotoğraf paylaşan insanlar.

NEYSE, SİYASETİN SALYALARINDAN BİZ DE NASİBİMİZİ ALMIŞIZ. DAHA DÜN KENDİ LİDERİNİN HABERLERİ YAPILIRKEN ÖVENLER, BU HABERDE BİZİ HAİN HATTA BURADA YAZILMAYACAK ŞEKİLDE BELDEN AŞAĞI VURARAK HAKARET ETMİŞLER. ELBETTE DOSYALAR SAVCILIĞA, SİBER SUÇLARA VERİLDİ.

BU GERGİNLİK BİZİ TARİHTEKİ O KÖTÜ GÜNLERE GÖTÜRÜYOR. SAYGISIZ, AHLAKSIZ, ELİNDE RAKI BARDAĞI İLE FOTOĞRAFLAR PAYLAŞANLAR, MİLLETİN NAMUSUNA, ŞEREFİNE, ANASINA AVRADINA, LAF EDEBİLİYORSA. VAY BU MİLLETİN HALİNE !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar