DOMANİÇ’İN ŞAMAR OĞLANI

Yıllardan beridir bu sayfadan Domaniç için hayallerimi dillendirdim. Bazen Domaniç’in etkili ve yetkili kişilerine seslendim. Bazen de Domaniç’in akil abilerine. Sesimi duyan oldumu bilmiyorum. Duyup duyumsamazlıktan mı geliniyor. Onuda bilmiyorum. Bütün bunlara rağmen hiç vazgeçmeden yazılarımda hep Domaniç halkından yana olup, Domaniçlilerin istek ve temennilerini dile getirmeye çalıştım…

Ama nafile.
Domaniç’linin taleplerinin olmaması veya yapılamayışının sorumlusu olarak, her defasında muhakkak bir suçlu bulunup, sorumluluk birilerinin üzerine kaldı maalesef.

Domaniçlilik, komşuluk ve akrabalık hukukumuz çiğnenip, bir şamar oğlanı (Mazlum) bulundu. Mazlumu önümüze sürüp linç kampanyası başlatıldı. Sizin anlayacağınız her defasında bir şamar oğlanı (Mazlum) türetildi, günümüz versiyonu ile.

Şamar oğlanı deyimi meşhurdur. Biraz araştırdığımızda, ‘Şamar oğlanı’ monarşilerde şehzadelerin yerine dayak atılan erkek çocuğu manasına gelmekte. Hem Doğu hem de Batı monarşilerinde görülen bir uygulama olarak karşımıza çıkmakta. Şehzadeye yakın yaşta ve genellikle düşük sosyal sınıflardan gelen bir kişi, onun hataları nedeniyle dövülür; bunu gören şehzadenin aynı hataları tekrar etmeyeceği umulurdu.

Bizde ise bu durum düzeltmek veya ileriye gitmekten ziyade, daha çokta sosyal medyada kullanılır hale gelip, sadece kendisinin mutlu olabilmesi noktasında deşarj niteliği taşımaktan öteye geçemiyor. Tıpkı geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz, güldüren adam. ‘Kemal Sunal’ın Şark Bülbülü filmindeki patronun rahatlamasının aynısı.

Bizim ilçemizde, cennetten bir köşe olan kuruluşun toprağı diye her defasında koltuklarımızı kabarttığımız Domaniç’te, her an şamar oğlanı yani mazlum olmaya adaysınızdır. Sanki bu hafta kim olsun Domaniç’in şamar oğlanı diye pusuda bekliyor gibiyiz her birimiz.

Genelde adaylar siyasilerden seçilse de, birbirlerine zararı dokunmaz. Sosyal medyada mermileri bittiğinde bir kahvehanede veya bir kafede çay içerek yenileni olmayan bir savaşın galibiymiş gibi kutlama yaparlar. Bu şamar oğlanı bazen iktidar partisi, bazende muhalefet partisinden olur. Empati kültürü ortadan kalkar ve yarının şamar oğlanı (mazlumu) kendilerinin olacağı akıllarından gider. Sonuçta bir taraf mutlu olur ve ertesi gün, dün unutulmuştur.

Unutulan bir şey vardır aslında. Asıl konu olan Domaniç unutulur. Domaniç zaten akılda bile kalmamıştır bu düelloda.

Beni en çok üzen asıl mesele ise, Domaniç mücadelesi veren samimi uğraşların şamar oğlanı olması. Mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan, memurunun, ekmeği derdine düşmüş esnafının, geçim derdine düşmüş işçisinin, samimi olarak hizmet etmeye çalışan STK başkanının ve gazetemizin şamar oğlanı (mazlum) olması.

Özellikle de Bana göre Domaniç’i de geçtim. Bir tık ileriye gitmek istiyorum. Kütahya’da da hatırı sayılır bir seviyeye ulaşmış, işinin hakkını vererek yapan Domaniç Gazetesinin şamar oğlanı olmasını anlayamıyorum. Her haberinde taraf olmak ile suçlanan Gazetemiz. Bırakın gazete gazeteciliğini yapsın. Emin olun, Domaniç’imizin tanıtımı başta olmak üzere Domaniç’e çok şeyler katmakta Domaniç Gazetesi.

Domaniç’in siyasileri, etkili yetkili kişileri, akil abileri, şamar oğlanları vb. Kim varsa işte. Bir zahmet bırakalım artık, şamar oğlanı türetmeyi.
Domaniç’in gerçek sorunlarına adapte olup taşın altına elimizi koyalım bir zahmet. Yıllar yıllar sonra bu dünyadaki Esame Kâğıdınızdaki isminiz okunmayacak. Her şeyin eskidiği gibi, Esame kağıdınızda eskiyip hiç bir hükmü kalmayacak. İşte o günler geldiğinde, Domaniç için yapacağınız güzel işler ile gelecek kuşakların dilinde hayır dua olmak ne güzel bir mutluluk olsa gerek.
Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar