LE OĞLUM ORASI DA NERESİ ?

Eğer Domaniç’i yaşamak istiyorsan, zengin doğasının güzelliğini görmek, kültürel ve tarihi dokusunu hissetmek istersen, tarihe şahitlik eden yaşlılardan dinle.   Başı yazmalı eli kınalı Yörük gocagarılarını  ile çorap şapkalı ak sakallı Yörük kocaheriflerini konuştur. Bir köy’müze uğra, yolunun sonunda. Onlardan dinle Domaniç’i. Gözlerinde gördüğün samimiyeti yüreklerine düşmüş, insanlarla tanışacaksın. Domaniç’ te göçün en acımasız etkilediği köylerimizde. Doğduğumuz yerler kısacası. Baba Ocaklarımız.
Köylerimiz…….Her birimizin çocukluğunun geçtiği her komşumuzdan emin olup , abilerimizden, dedelerimizden ve büyüklerimizden tatlı korkularımız. Kara lastiklerimizle ayaklarımıza demir diken batışları. Sadece ama sadece birer anı olarak kaldı aklımızda. Kuruluşun toprağı Domaniç’in var olan 31 tane köyü ne durumda nasıl, hiç düşündük mü ?
Muhacirlerden-Sefaya kadar köylerimizin isimlerini sayınız desem kaç kişi sayabilir ki.Vakit buldukça ziyaret etmeye tarihi ve kültürel noktalarda köylerimizde saha çalışması yapmama rağmen belki de, ben bile teklerim. Muhacirler köyünün uyuz hamamından ve dahası saymaya kalkarsam köşem almayacak kadar çok olan köylerimizin değerlerini unuttuk. Bir çoğumuz Kültür mirasımız olan, Eski Kozcağız, Karakütük gibi köy isimlerini ilk defa duyuyoruz.
Nerededir , Domaniç’in mi ? Diye kendi kendinize sorduğunuzu bile hissediyorum bu yazıyı okurken. Bunlar görünen köylerimizin kılavuza ihtiyacı olmayan unutulmuş değerleri.
Belkide ilk defa ismini duyacağımız Uyuz Hamamı, halk dilinde Kozcaz Hamamı, Şubat ayında Domaniçli bir kaç güzel insanın çabasıyla tadilat yapıldı. Bu gönül erleri, Domaniç adına Umudumuzu yeniden tazelemişlerken, bizlerden hızlı davranan bazıları asırlara şahitlik etmiş bu tarihi hamamın ismini değiştirerek Jeotermal turizme kazandırmak adına çoktan harekete geçmişler bile. Asırlık Kozcaz Hamamı son bir ayda Hamitabat Hamamı olarak reklam yapılmaya başlandı.
Tarihi zenginlikleriyle dolu Domaniç’in; üç tane termal yani sıcak su kaynağı var. Birincisi Karamanlar köyü hamamı, diğeri ise Kozcağız hamamı. Domaniç’in yakasına yapışmış olan Domaniç’in tarihi-kültürel-doğal değerlerini sahiplenmeme sendromu aynen bu alanda da yani Domaniç’te üç adet olan termal/sıcak su kaynağında da devam ediyor. Bu iki sıcak su kaynağından Karamanlar ve Kozcağız hamamı, ilkel bir şekilde vatandaşa hizmet veriyor. Bir de Çamlıca’da hamam var. Karaşehir denilen antik şehir alanı içinde yer alan Ilıca mevkiinde Roma-Bizans dönemi hamamının yeri belli fakat sıcak su kaynağı kaybolmuş. Yıllardır gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Bu hamamların sıcak su kaynağının sondaj vs yöntemlerle tekrar gün yüzüne çıkarılması Domaniç termal turizmi için önemli bir hizmet olur.
Bir Allah’ın kulu da kalkıp da buralara bir modern hamam ile kaplıca yapmayı düşünmüyor. Domaniç’in sağlık doğa turizmine katkı yapması için bir teşebbüs gösterilmiyor. Hiç de üzerine sorumluluk alan olmuyor nedense!.
Bizler Domaniçliler “le oğlum orası da neresi” sorusunun cevabını ararken, en azından yaşlılarımızın aziz hatıralarına sahip çıkma adına da olsa, unutulmaya yüz tutmuş bu tarihi hamamları Domaniç’in geleceğine kazandırmanın yollarına bakalım. Kalın sağlıcakla.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar