PARA OLMASA NE OLUR ?

Yerleşik düzene geçen insan, önceli değiş tokuş ile alışverişlerini yaparken sonraları bu işe daha pratik bir çözüm bulmuş.

PARA…

Her ne kadar parayı Lidyalılar buldu diye bilinse de Lidyalılardan önce de para türü özel taşların deri parçalarının para niyetine kullanıldığını biliyoruz.

Üretenler arası değiş tokuş güzel ama bir de üretemeyenler var. İşçiler , memurlar gibi. Para bunların imdadına yetişmiş.

Yıllar içinde para o kadar popüler olmuş ki üreten değil, parası olan gücün sahibi olmaya başlamış. Domatesi üreten de, otomobil üreten de para babalarının emri altına girmiş. Para babaları daha çok para kazanmak için savaşlar, hastalıklar çıkartıp daha çok paralar kazanmaya başlamışlar.

Bunun üzerine birileri de daha hümanist bir yaklaşımla paranın gücünü yok eden komünist sistemi geliştirmişler. Bu sistemde, zengin, yoksul yok. İşçi, patron yok. Her şey devletin devlette toplananı üretileni halka bölüştürerek adil bir sistem geliştirmiş aklınca…

Ama bu sistemde de yan gelip yatanla, çalışıp üreten aynı kefeye konuluyor.  Bilenle bilmeyen, okuyanla okumayan eşit sayılmış ki doğanın kanununa aykırı. Sosyalist sistem geliştirmişler. Olmamış son yılarda Liberal ekonomi denildi. Küresel ekonomi denildi. Dünyanın toptan içine edildi.

Ne yaparsanız yapın parasal ekonomiden bir türlü kurtulamıyorsunuz.

Paralı ekonomiyi yönetmek çok kolay ama para, patron ile işçinin arasını açıyor. Doktor ile hastanın arasını açıyor, komşu devletlerin arasını açıyor, babaları ölen kardeşlerin arasına miras kavgası adıyla para giriyor, karı kocanın arasını , ata ile oğulun arasını açıyor.

İnsanların çalışma ve üretme motivasyonunu artıran para olmasa, mesela besici daha fazla süt üretmek için çalışır mı? Doktor hastaya bakar mı ? Bilim insanları yeni ürün geliştirir mi ? Yazarlar yeni kitap yazar mı ? Yeni filmler çekilir mi ? Otomobilde yenilikler yapılır mı ? Sanatçılar yeni besteler yapar mı ? … Soruları çoğaltabiliriz.

İlk akla gelen, “ Para olmasa, çıkar olmasa kimse bir şey yapmaz.”

Peki daha bizim gibi orta yaşlıların döneminde bile artistler filmlerde ücretsiz oynuyor, yazarlar para kazanmayacaklarını bile bile ne romanlar yazıyor, sanatçılar en güzel bestelerini yoklukta yoksullukta yapıyorlardı. Mesela Arşimetler, Einstein’lar, Tesla’lar, V.S. hepsi de bu işi parasız yapmadı mı ?

Bence, dünyaya yeni bir sistem getirmek lazım. Kapitalizm kadar vahşi, Kominizim kadar parasız, Liberalizm kadar rekabetçi, Sosyalizm kadar paylaşımcı.

Çalışanın kazandığı, çalışmayanın cezalandırılacağı, üretenin ödüllendirildiği, çalanın süründürüldüğü bir sistem. Böyle bir sistem getirilirse para olmasa da olur !

Latest Posts

spot_img

Yazarlar