(MUSTAFA ŞİMŞEK’İN ANISINA)KENDİNİ PARTİSİNE ADAYANLARA

Bizim bu köşede en çok eleştiri konumuz, siyaset ve havarileridir.

Çünkü…!

Kabaca, halkın iyiliği için siyasete soyunanların ortak hedefi, refah düzeyi yükselmiş, mutlu ve huzurlu bir toplumdur.

Bizim coğrafyamız da toplumlar mitolojik çağda bir şekilde gücü eline geçirenlere TANRI ve ya TEMSİLCİSİ sıfatını yakıştırarak onları yüceltirler.

Günümüz de ise gücü eline geçirenlere lider diyor ve farklı bir anlayışla da olsa lidere tapıyorlar.

Liderin nasıl zengin olduğu, yanlışları, evlatlarının ahlaksızları görmezden geliniyor.” Liderse yapar” denilip kendilerine yasak ve günah olan her şeyi lider ve yakınlarına mubah görüyorlar.

İşte tam da bu nokta devreye demokrasi giriyor, cumhuriyet giriyor. Cumhuriyet sisteminin püf noktası ise demokrasidir.  Yani halk kendi yöneticisini kendi seçer. Seçilene iktidar kaybedene muhalefet yetkisi verilir ki eksiği gediği özgürce dillendirebilsin.

Lider, halkın arasından çıksa da, koltuğa oturup güç sarhoşu olunca, Muhalefet onu eleştirip hatalarını gün yüzüne çıkartır.

Ve “Senin ki benden kara” dönemi başlar. Artık kamplaşmalar, kutuplaşmalar başlamıştır.

Coğrafyamızda günümüz siyasi liderlerinin istediği de tam da budur. Çünkü tabanda lideri için kamplara bölünen taraftarlar artık hizmet beklemezler. Onların işi karın tokluğuna lideri savunmaktır.  Bu kavgada ezilen halk, en çok ta yerel siyasetçisini ezer. Yukarıdakine mubah gördüğünü, alttakine çok görür.

29 Ağustos 2021 Pazartesi günü ilçemizin siyasi simalarından Mustafa Şimşek’i kaybettik. Hayata kamyoncu olarak başlayan Mustafa Şimşek, meslek icabı gidip gördüğü yerlerdeki hizmeti, kendi memleketine getirmek için siyasete girmiş. O parti bu parti derken son 20 yıldan beri de Ak Partide  hizmet etmiş. Mustafa Abi , eli açık bir insandı. Domaniç ve köylerinde çayını içmeyen, yemeğini yemeyen adeta yoktur. Kim bilir kaç kişiyi doğru ve ya yanlış işe yerleştirdi. İyi kötü ne hizmetler etti. Biz, kültürel olarak, Yaşarken yapamadıklarını, öldükten sonra da yaptıklarını anarız.

Bizim kültürümüzde ahde vefa vardır. VARDI…

Mustafa Şimşek’i kaybettiğimiz gün gazetede ki haberleri kaldırdık. Zannettik ki,  başta Ak Parti olmak üzere tüm siyasi partiler, STK lar, kendisinin desteği ile köylerine hizmet alan muhtarlar, çayını kahvesini içenler taziye verecek ahde vefa sergileyecek. 

Gerçekten ne oldu. 30-40 yılını siyasete vermiş biri genç yaşta aniden hastalanarak 2 hafta da içimizden ayrılmış olmasına rağmen cenaze gömüldükten sonra unutuverdik.

Dememiz o ki sevgili okurlar. Mesleklerin belki de en nankörü siyaset ve siyasilerdir. O yüzden siyasete değil. Memlekete hizmette yarışalım. Eşe dosta, akrabaya, arkadaşa siyaset yüzünden sövüp saldırmayalım. Nitekim tabutunuzu kalbini kırdığımız o dostlar tutacak.

Latest Posts

spot_img

Yazarlar