YOLA REVAN OLDUK

Domaniç bir kültürdür yaşamasını bilene. Seni beni olmayan bir ilçedir. Seni beni yoktur tabi ki. Daha neleri yok ki. Saymakla bitiremeyeceğimiz Eksikliklerimiz.

Mesela tabiat harikası, Ölmeden cenneti yaşayabildiğimiz bir doğaya sahip olan ilçemizde, olası bir orman yangınında su alabileceğimiz, yangın havuzlarımız hala yetersiz.

Bir konu var ki, bu konu artık bizleri iyice sıktı. Yolsuz Domaniç olarak araba arkası yazılara konu olduk. 20 yıldır bitirilemeyen o çok çok meşhur Domaniç-Tavşanlı yolunun eksikliğini yazmadan olmaz bu köşede. Yol ile ilgili tebessüm ettiren haberleri okumaya devam edeceğiz galiba.

Özellikle genç nüfusunun, atalarının izinde -göçebe- misali her gün İnegöl’deki fabrikalarda çalışmak için gidip gelen, Domaniçlinin Koca Dağ yolunun, sert ve şiddetli geçen kış şartlarında, ulaşımının aksamaması adına üçüncü şeritli yolu eksik.

Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi. Domaniç’in doğal gazı yok. Domaniçli doğal gaz ile ısınmak istiyor. Isınma ihtiyacının yüzde doksanı kaloriferli sistemle olduğundan, Artan kömür fiyatları ve buna bağlı olarak kira artışları hem kiracıyı hemde ev sahibini zor durumda bırakmakta.

Domaniç’te bir meslek yüksek okulumuz var. Malumunuz 1994-1995 eğitim öğretim yılında açılmıştı. Okulumuza kayıt olan öğrencilerimizi ilçemizde barındıracak yeterli sayıda ne kiralık öğrenci evimiz nede yurdumuz var. Yok işte. Olmayanların bazılarını yazdım. Çünkü yerim dar. Tez elden yoktu ama şimdi var dediğimiz güzel gelişmelerde yazarız bu köşemizde inşallah.

Güzel gelişmeler dedim de…. Güzel gelişmelerde oluyor Cennetten bir köşe olan ilçemde.

Domaniç’in gönül sultanları, Domaniç’in manevi simgeleri olan Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve gelişmesinde büyük rolleri olan Horasan ereni dediğimiz bir çok evliya ve erenin, bu büyük zatları her köy kendi imkanlarıyla anıp onların aziz hatıralarına sahip çıkmakta. Güzel olanı ise; Son senelerde Devletimiz de bu anma ve Hayratlara sahip çıkmakta. Benim açımdan, bu en güzel gelişme.

Domaniç Hayme Ana ile bir Tarihe şahitlik etmiştir ki; Birde erendir Domaniç Ebe Ana ve diğer bütün evliyalarımız ile. Aslında Ebe Hatun, Arife Bacı, Gül Ana, Aza Emine ve Habibeler ile kadın ruhludur Domaniç.

Velhasıl bu hafta Saruhanlar köyündeydik. Domaniç’in bütün değerleri değerimizdir deyip, olmayanlarımıza inat, yola revan olduk pazar günü. Hayme Ana, Kayı Boyu ile Çarşamba’da, Ebe Ana Avşar boyu ile Saruhanlar’a yerleşmişlerdir. Bu iki kutlu Ana toprağı “Vatan” yapmamızda önemli görev görmüşlerdir.

Çok fazla reklam ve tanıtım yapılmamasına rağmen Ebe Ana törenine ilgi ve katılım çoktu. Ayrıca vatandaşların bu törenlere hayır olarak yaptıkları katkılar çok fazlaydı. Halkın gönüllü olarak düzenlediği ve özellikle, Saruhanlar köyündeki bu hayratta kurban edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısını, vatandaşlarımızın yaptıkları maddi katkıları duyunca insan çok şaşırıyor doğrusu. Uzun lafın kısası, Ebe Ana Hayratında birlik vardı, sevgi vardı. Hoşgörü hakimdi. Siyasetin kirliliğinden uzak samimilik vardı. Bu törende Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kaymakamımız Muhammed Enes İPEK bey ile oradaydı. Belediye Başkanımız Sayın Sahvet ERTÜRK ve CHP Milletvekili Ali Fazıl KASAP Bey’in yanısıra, bu sene Domaniç’in mülki ve idari kadroları ve siyasileri törenlerdeydi. Halkla birlikte aynı tabağa kaşık salladılar.

Bu insanlar yaptıkları törenler için devletten bir şey istemiyorlar aslında. Sadece değerlerine ulaşmak için güzel bir yol istiyorlar. Ebe Ana’ ya gitmek zordu gerçekten. Tozlu topraklı köstebek çukurlu engebeli yollarda gitmek hem araçlara zarar veriyor hem insanlara sıkıntı veriyor. İl özel idaresi yolda çalışma yapmış, fakat devamını getirmesi gerekiyor. Birde Ebe Ana’ya elektrik istiyor Saruhanlılar. Kaymakamımız Sayın Muhammed Enes İPEK Bey’in sorunları bir bir dinlediğine şahit oldum. Çözümünün yakın olacağına inancım tamdır.

Bir ve beraber kalın sağlıcakla

Latest Posts

spot_img

Yazarlar