Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img
More

  DERS ALMAK GEREK

  Eylül ayı biz yörük ve türkmenler için önemli bir aydır. Özellikle ilk iki haftası daha bir mühimdir. Ecdada Vefa için önce Hayme Ana sonrada Ertuğrul Gazi etkinliklerinde buluşulup, birbirimiz ile hasret giderilip birlik ve beraberlik duruşu sergilenilir.
  Geçen hafta Söğüt’te gerçekleşen 740. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerine katılamadım. Ama uzaktan da olsa Domaniç ve ecdat adıma pür dikkat izlemek için çaba gösterdim. Zaten her sene önemli bir işimiz olmadığı sürece törenlere katılmaya çalışıyorum. Bu sene nasip olmadı. İnşallah gelecek sene nasip olur. Çünkü biliyoruz ki ‘’ Domaniç olmazsa Söğüt, Söğüt olmazsa Domaniç olmaz’’. Dolayısıyla Söğüt, biz Domaniçliler için büyük önem taşır. Ulu çınarın kök salıp filizlendiği Söğüt’te, Osmanlı Devleti’nin kurucu atası, alperenler serdarı Ertuğrul Gazi’nin huzurunda tüm Yörük-Türkmenler her zaman olduğu gibi bu yılda 740. göçlerini doyasıya kutladı… Bütün Yörük-Türkmenler oradaydı. Devlet erkânınında yoğun bir katılımı olmasına rağmen, bence geçen haftaki Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, Söğüt’teki törenlerden daha çok etkili oldu ve Domaniç adına ses getirdi. Gelelim asıl konumuza. Ders almak gerek, her etkinlikten sonraki değerlendirme, gelecekte yapılacaklar için kusursuz örnek teşkil etsin.
  Geçen haftaki yazımda da belirtmiştim. Yörük ve Türkmenlerimiz konusunu. ” Gelecek sene Valiliğimiz veya Kaymakamlığımız bünyesinde tüm Türkiye’yi kapsayan, bütün Yörük – Türkmenlerin davet edildiği bir HAYME ANA KURULTAYI yapılıp, Bir daha ki seneye daha kalabalık ve daha hazırlıklı Domaniç’e getirilsin, Yörük-Türkmenler diye. Bilecik Valiliği ve Söğüt Kaymakamlığı bu işi o kadar güzel beceriyorlar ki, tüm dünyadan Yörük-Türkmen dernekleri Söğüt’e adeta akın ediyor.
  Peki neden önemli bu kurultay ? Öncelikle Hayme Ana Yörük kurultayı gerçekleştirilip Yörük-Türkmen dernek ve federasyonları Hayme Ana töreni öncesi Cuma günü dahil üç gün Domaniç’te misafir edilip Domaniç ekonomisine katkı sağlanabilir. Tıpkı Söğüt etkinliğinde olduğu gibi… Belediye, Cuma akşamı bir konferans veya seminer ve yahut da sempozyum çalışması, Kaymakamlık ise Cumartesi günü bir konser ile törenleri destekleyebilir. Hazır biz Domaniçliler, tanıtım ve reklam olayını çözmüşken, yukarıda belirttiğim Cuma ve Cumartesi etkinliklerini Domaniç olarak yapamasak bile, gerçekleştirilen kurultayda törene katılacak dernek ve federasyonlar belirlenip 15 veya 20 dakika verilip, kendi folklor ekiplerini saat dokuz ile iki arası sergileme fırsatı sunulup, final ise, protokol önünde Domaniç halk oyunu gösteriyle yapılabilir. Pazar malumunuz, törenler için Çarşamba’ya halk sabahın erken saatlerinde akın akın gelmekte. Fakat törenler saat 14.00’de başlamakta. Protokolün toplanıp tören alanına gelişi saat 15.00’i bulmakta. Hayme Ana’yı anma etkinliğe gelenler saat üçe kadar sadece türbe ve Yörük çadırlarını ziyaret edip tören saatini beklemekteler. Bu da ziyaretçileri sıkıyor. Diğer türlü saat 09.00 ilâ 14.00 arası izleyiciler görsel bir şölen izler düşüncesindeyim. Bu naçizane gelecekteki Hayme Ana törenlerindeki hayâlimdir. İnşallah  böyle bir töreni izlemek ve katılmak nasip olur tüm Domaniçlilere.
  Velhasıl, Ertuğrul ocağından biraz olsun Domaniç adına ders almak gerek. Aslında Hayme Ana etkinlikleri için geçen senelerde küçük çapta da olsa Hayme Ana kurultayları yapılmaktaydı. Ama maalesef son senelerde yapılmadı. İster istemez insanın aklına neden sorusu geliyor. Bu işe gönül vermiş insanların fikirleri alınmadan yapılan etkinlikler işte bu denli tartışmalara ve aksamalara neden oluyor. Unutmamak gerekir ki İSTİŞARE sünnettir.
  Bir de Domaniçlilerin bir beklentisini dile getirmek istiyorum. Malum köşemde İlçe halkımın elçisi görevini üstleniyorum. Seçilmiş ve atanmışlar arasında. Kömür fiyatlarının alıp başını gittiği şu günlerde Doğalgaz ile ısınmak istiyor Domaniçliler. Öncelikli olarak sorunlarımızın başında bencede Doğalgaz gelmekte. En kısa sürede Domaniçliye de, doğal gaz ile ısınmak nasip olur inşallah. Elçiye zeval olmaz Vesselam. Kalın sağlıcakla.

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar