Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img
More

  EVLATLARIN HUZURUNDAYDI BE HAYMEANA

  Gündem o kadar yoğun ki aslında. Yerimin darlığı nedeniyle kısa kısa değineceğim. Malumuzdur, Eylül ayındayız. Hayme Ana ve göç şenlikleri, Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşu günü, İlçemizin önemli günlerinden.
  İlk olarak, ülkemizin seçkin, bir o kadar da unutulmaya yüz tutmuş, ilçelerinden birisi olan Domaniç’imizin “5 Eylül Düşman İşgalinden, Kurtuluş Günü” Kutlu Olsun. İstiklal mücadelesini zaferle sonuçlandıran aziz milletimizi, kahraman Şehit ve Gazi’lerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 5 Eylül akşamı kortej yürüyüşü ile başlayıp, konuşmalar ile devam edip, kahramanlık türküleri ile bitirilen kutlama etkinliklerinin ileriki senelerde daha görkemli bir şekilde kutlanacağını düşünüyorum. Domaniç’in bir günü olsun tabikide.
  Son iki yıldır, anmalarımızı, kutlamalarımızı özledik.Adına devlet töreni yapılan tek kadın ve Domaniç’in en önemli tarihi şahsiyetlerinden olan Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, geçtiğimiz pazar günü adına yakışır bir şekilde, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın onur konuğu olarak katıldığı muhteşem etkinlikler ile gerçekleşti. Bu sene törenlere ilgi yoğundu. Evlatları iki yıllık özlemin ardından Hayme Ana huzuruna adeta akın etmişlerdi. Evlatların huzurundaydı be Hayme Ana.
  Emek verilmiş ve özverili bir şekilde, Domaniç’linin Misafirperverliğine yakışan, organizasyonun mimari şüphesiz Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İPEK Bey’dir. İlçemizin Kaymakamından ziyade, bir Domaniçli Ruhu ile tören hazırlıklarının her aşamasında bilfiil kendisi vardı. Sürekli hareket halindeydi. Makamında oturmadı. Sahadaydı. “Ama” aması var işte. Her sene olduğu gibi, törenler maalesef Kütahya merkezden idare edilmeye çalışılıyor. Uzaktan da o kadar oluyor. Hal böyle olunca, haliyle törenler istenilen seviyede olmuyordu. Şimdi ise törenlerin organizasyonunu kaymakamımızın gayretleriyle Domaniç’in ele alması çok iyi oldu. Semerelerini almaya başladık. Törenlere ilgi arttı, organizasyon bana göre dört dörtlük oldu. Törenlerde görevli olan, emeğini, yüreğini ortaya koyan herkes teşekkürü hak ediyor. Kaymakamımız sayın Muhammed Enes İPEK, başta olmak üzere, Domaniç Belediye Başkanı sayın Sahvet Ertürk’e, Domaniç Özel idare müdürü sayın Ramazan Çelikten’e, tanıtım ve reklam açısından gece gündüz demeden çalışan Domaniç Gazetesine, Domaniç’teki kurum amir ve memurlarına, Domaniç’in sivil toplum kuruluşlarına, Domaniç’e hizmet adına, elini taşın altına koyan herkese teşekkür ederim.
  Elbette o kadar kusur kadı kızında da bulunur diyerek ufak tefek aksaklıkları bir kenara bırakıyorum. Fark ettiniz mi?  Bilemiyorum ama Mehter Takımı törende sadece üç marş çaldı. Bence çok kısa bir gösteri oldu. Özellikle hangi siyasi partiden olursa olsun Domaniç Belediye başkanına konuşma verilmemesi gibi  eksikliği ve bazı vatandaşların da bir talebini dile getirmek istiyorum. Malumunuz törenlere gelen insanların çoğu dini duyarlılığı olan  insanlar. Bu vatandaşlar tören alanının yakınında namaz kılabilecekleri mescit talep ediyorlar. Çünkü cami çok uzak. Yaşlı insanlar gidemiyorlar. Ben talepleri iletiyorum o kadar. Geçen senelerdeki tören alanındaki tribün sayısının artması temennimiz bu yıl gerçekleşti. Tribün sıkıntımız çözüldü çok şükür. 
  Değinmek istediğim diğer bir konu ise çevre il ve ilçelerden gelen Yörük ve Türkmen Dernek ve Federasyonları. Hayme Ananın manevi huzurunda gelen sivil toplum kuruluşlarına kendilerini tanıtma fırsatı verilmeli diye düşünüyorum ki, bir daha ki seneye daha kalabalık ve daha hazırlıklı gelip Domaniç’in ekonomisine katkı sağlayabilirler. Bu konuya önümüzdeki haftaki yazılarımda ayrıca değineceğim.
  Son olarak bu hafta başı başlayacak olan 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Kalın sağlıcakla.

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar