Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img
More

  BİZİ BİZLERE ANLATAMADIK

  Sarubatu Savcı Beyin şehadete erişmesinin ardından 734 yıl geçmiş. 2016 yılında 15 inde Mehmet Emre, geçen senelerde Eren kardeşimiz bizlere yurt olarak bıraktı bu cennet vatanı. Emanetleri en kutsalımızdır.

  Geçtiğimiz 29 Ağustos’ta Pazar günü biz Şehidimizi ve şehitlerimizi anmak ve anlamak için, törenin merkezi Domaniç-Karaköy’değdik. İkizce, diriliş ve direniş ruhunu yeniden canlandırmak  için, Osmanlı’nın başlangıç tarihinin fiilen temellerinin atıldığı İkizce zaferini anlamak adına oradaydık. Bizim tarih dönemecimiz, yapıtaşımız “Kuruluş” ruhunun dün olduğu gibi bugün, yarın ve daima akıl-gönül birlikteliği içinde bizim yol göstericimiz olduğu için oradaydık. Özümüze ve Domaniç’in değerlerine sahip çıkmak adına, milli benliğimize yakışır bir şekilde birlik beraberliğimizi pekiştirmek için oradaydık. Mikro Milliyetçilikten ziyade, Domaniç’in her değerinde olduğumuz gibi, Savcı Bey’i Domaniç’in bir kültür değeri olarak kabul ettiğimiz için oradaydık. Ha bu arada, Kültür Bakanlığının şehit SaruBatu Savcı Bey ve Akmeşhed Şehitliğini 2020 yılında tescillediğini hatırlatmak isterim. Sevgi ve hürmet hisleri ile dolu kalbimizde otağ kurarak yaşayan şehit SaruBatu Savcı bey ve bütün şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak için oradaydık.

  Şüphesiz ki Türk tarihini ve Türk dünyasını tanımanın ilk adımı Domaniç’i, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklardaki ruhu, felsefeyi, kültür ve tarihi tanımaktan ve doğru bilmekten geçer. Vatan toprağının diyetini canıyla ödeyen şehit Savcı beyi ve bütün şehitlerimizi anmak, anlamak ve anlatmaktan geçer. Vatanı, bayrağı, milleti, dini, devleti uğruna canını verip ve  ölerek bizi dirilten şehitlerimizi unutmamaktan, hatırlamaktan geçer. Bu sebeplerle oradaydık.

  Törenler sade ve bir o kadarda güzeldi. Covid-19 belası yüzünden olsa gerek, insanımızın haklı bir tedirginliği var olsada, törenlere biz Karaköy’üler ve Domaniçliler hariç yoğun bir ilgi vardı. Biz Domaniçliler dedim de Domaniç Gazetesi istisna. Onlar Domaniç’in her köşesindeler. Var olsunlar. Her görüşten fikirden insanlar, ortak bir paydada birleşti. Bizler ise birlik beraberlik ruhu içerisinde anlam ve manasına uygun bir anma töreninde bulunamadık maalesef. Biz bizi, birbirinize anlatamıyoruz o kesin. Şehit SaruBatu Savcı Bey ve bütün şehitlerimizin manevi huzurunda biz Domaniçliler o manevi havayı solumaktan mahrum kaldık gene.

  Olsun….

  Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz hiç bir şehidini unutmadığı gibi Şehit Saru Batu Bey’i unutmadı bu sene. Domaniç Kaymakamımız Sayın Muhammed Enes İPEK oradaydı mesela. Devletinin vefasını şehidine gösterdi. Maddi ve manevi desteklerinden ve katılımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

  Karaköy Muhtarlığı ve Karaköy de bulunan sivil toplum kuruluşları, gerçekten emek çekmişler. Güzel bir etkinliğe imza attılar. Emeklerine ve yüreklerine sağlık. Karaköy Muhtarı Fevzi KAHRAMAN  başta olmak üzere, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Arif Varol ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sıcak havaya aldırmadan saçın başına geçip gözleme yapan namus ve iffet abidesi Karaköy’ün kadınlarına, Belediye Başkanımız Sahvet ERTÜRK başta olmak üzere, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya ÜNAL’a, anma etkinliğine katılıp, yerimin darlığından dolayı isimlerini yazamayacağım, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşları başkanlarına, Savcı Bey huzurunda Duaya durmak için Karaköy’e gelen bütün Yörük ve Türkmen derneği yöneticilerine, “vefanın” bir semt adı olmadığını biz Domaniçlilere hatırlattıkları için teşekkür ediyorum.

  Türk kimliğini koruyarak, ebediyen yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, bölmek ve zarar vermek isteyenlere karşı top, Tüfek, süngü, mermi yerine, değnek ile vura vura kazandığımız, Türk yurdunun 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun… Bilinmelidir ki Türk Milletinde; 30 Ağustos ruhu hala canlı ve diridir.

  Kısacası, Ey bu vatanın mukaddes şehitleri! Ey kanlarıyla toprağı vatanlaştıran Türk milletinin ölümsüz yiğitleri! Sizlere minnettarız…

  Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun.

  Sağlıklı, bir ve beraber kalın.

  Latest Posts

  spot_img

  Yazarlar