KURBANDA REKOR KIRMAYALIM

Bizde bazı şeyleri öngörmek için müneccim olmaya gerek yok. 55 yıllık yaşam tecrübesi, 32 yıllık Gazetecilik tecrübesi ile biz uyaralım da, olanları sonra haber yaparız.

Ha inşallah bu yıl bir mucize olur da yanılırız !

Önümüzde ki hafta 20 Temmuz Salı günü Kurban Bayramı. Pazartesi de Arife. Hafta sonundan itibaren uzatmalı kurban tatili için yollar dolup taşacak.

Geçen yıl yapamadıklarımızı bu yıl yapmak için tam fırsat. Parası olan güneye tatil beldelerine, olmayan memleketine sevdiklerine koşacak.

Cuma akşamı TV kanallarının ana haber bültenleri, bayram tatilinin ilk günü, yollarda kaç kişinin kurban olduğunu gösterecek.

Yola çıkacaklardan bir kısmı bu haberlerden biraz tedirgin olurken, büyük çoğunluk kaza yapanlara ; “ Salaklar orada kaza mı yapılır, dikkatsizler” falan diyecek ve olan kazalardan ders almayacaklar.

Kimse isteyerek kaza yapmaz ama…

Trafik kazaları bizde genelde karmaşık ve hatalı yol yapımından, çizgilerin olmamasından, işaretlerin yetersizliğinden, dünyada sadece bizde görülen asfalt diye yere serilen mıcırdan kaynaklanır.

Bu konuda halk olarak sadece yetkililere tepki gösterebiliriz ama göstermeyiz korkarız. Yalakalık ve olanı içine sindirme ,  işi Allah’a yükleme daha kolayımıza gelir.

İkinci tür kazalar, gerçekten kaçınılmazdır. Ani bir hayvanın çıkması, tekerin patlaması, tesadüfü gelişen bir aksilik …

Gelelim trafik kazlarında bizi dünyada bir numara yapan faktörlere…

Arkadan gelen araca yol vermeyiz. Ya dikiz aynasına bakacak kadar aklımız olmadığından ya da ukalalığımızdan. Şerit değiştirmeler de sinyal siz uyarısız geçiş yaparız.  Baktık yolun solunda ki çekilmiyor. Ya da orta şeride el koymuş bir saftirik kenara çekilmiyor diye sağdan sollamaya kalkar. Güvenlik şeridindekiler biçer geçeriz. Sollama anında bizi sollayanı geçirmemek için topuklamak ta bizim ayrı bir özelliğimizdir.  Ya karşıdan gelenin sollayanı panikletmek için selektör yapıp üzerine sürmesi… Oysa hafif sağa çekiverse bir şey olmayacak ama damarlarımızda ki şeytan dürter işte..

Bir delikanlılarımız vardır bizim. Bayramı fırsat bilip içmeyi adet edinen züppeler. (Sözüm adam gibi içenlere değil)

Bayram coşkusuyla içerler, çıstık çıstık arabalarla turlarlar. İçtiği şişeleri sağa sola ve hatta yola fırlatırlar. Trafiği allak bullak ederler. Nedense polis de bunlara bir şey demez. Biz de şikayet varsa polis müdahale ediyor ya.

Ha bir de koca danayı kurban edeyim derken kendini kurban eden acemi kasapları da ekledik mi kurban bayramı kurbanları tatil sonuna dünyaya açıklanır.

Geçen Kurban bayramını Pandemiden dolayı sıfır kaza ile atlattık diye umarız bu yıl Kurban Bayramında rekor kırmayız.

Her şeye rağmen sağ salim kalanlara İyi Bayramlar !