Domaniç’te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü böyle kutlandı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününün 5. yılı Domaniç Belediye meydanında yapıldı. Etkinliğe vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Anma programı öğle saatlerinden itibaren başladı. Sultan Alaaddin Camiinde öğle namazı öncesi Kuranı kerim tilaveti, mevlidi şerif ve hatim duası yapıldı. Domaniç protokolü, vatanın birliği ve bütünlüğü ile milletin huzuru için canlarını feda eden Şehitlerimizin yakınlarını ve Gazilerimizin evlerinde ziyaret ettiler, mezarı başında dualar edildi.

Kaymakam Muhammed Enes İpek, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla Demokrasi ve Milli Birlik yürüyüşü gerçekleştirildi. Domaniç Belediyesi katılımcılara yemek ikramında bulunup vatandaşlara Türk Bayrağı dağıttı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Sala okunması ile başlayan program, Kur’anı Kerim okunması ve İlçe Müftüsü Şaban Durmuş’un duası ile devam etti.

Kaymakam Muhammed Enes İpek, “Bugün burada FETÖ terör örgütünün darbe kalkışması, ihanet ve işgal girişiminin bertaraf edilmesinin 5. Yıl dönümünde, güzel ilçem Domaniç’te unutulmasına, unutturulmasına ve ihanetin üzerinin örtülmesine izin verilmemesi adına milli hafızalarımızı canlı tutmak için bir araya toplandık. Tarihi anlı, şanlı zaferlerle dolu ülkemizin tarihine maalesef 15 Temmuz bir kara leke olarak kazılmıştır. FETÖ terör örgütü ve buna destek veren iç ve dış güçler topyekûn ülkemizi, sadece siyasi görüşümüze ya da iktidarımızı değil, milletimizi, vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı, birliğimizi, dirliğimizi, demokrasimizi hedef almışlardır. Ülkemiz çok değişik safhalardan geçmiş, çok darbeler görmüştür. Ancak, hiçbir tanesinde TBMM bombalanmamıştır, kendi uçağıyla, kendi silahıyla, kendi mermisi ile vurulmamıştır. 15 Temmuz 2016 gecesi, yeniden ayağa kalkmaya çalışan, söz sahibi olan, mazlumu ezdirmeyen, zalimin karşısında dimdik duran yeni Türkiye için, belki yüz yıl sürecek bir kaosun ilk fırtınası demekti. 15 Temmuz gecesi bir şok dalgasıydı. Ülke teslim alınacak, devlet teslim alınacak, millet esir alınacak ve birbirine kırdırılacaktı. Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğümüz en büyük felaket kapımızı çaldı. Bir yıkım, bir çokuluslu savaş kapımızı çaldı. Ancak hesaba katmadıkları şey: Türk milletinin cesaretidir. Bu millet tankın karşısına, uçakların altına, mermilerin karşısına göğsünü siper eden 251 şehidini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacaktır.” dedi.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her seferinde vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğindeki bağımsızlık mücadelesinin özgürlük savaşımızın son adımı olduğunu düşünmüştük. Ancak yaklaşık 100 yıl sonra barış içinde, huzurla yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir anda FETÖ’nün hain saldırısına maruz kaldık. Milletimiz, 15 Temmuz’da da bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da verdiği cevabın aynısıyla cevap vermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şiirler okundu, rot gösterisi ve sinevizyon görüntüleri ile devam etti.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13’te tüm ülkede olduğu gibi Domaniç’te de Sala okunacak, Demokrasi nöbetinin tutulması ile programlar sona erecek.