Başhekim kurban öncesi kist hidatik hastalığına karşı uyardı

Domaniç İlçe Hastanesi Başhekimi Dr. Hatice Koca Gelen, yaklaşan kurban bayramı öncesi ‘Kist Hidatik’ hastalığı konusunda açıklamalar da bulunarak vatandaşları uyardı.

Ülkedeki önemli paraziter hastalıklardan birisinin ‘kist hidatik’ hastalığı olduğunu kaydeden Başhekim Dr. Hatice Koca Gelen, Kurban Bayramlarında kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organların çevreye atılmasıyla risk teşkil ettiğini belirtti. Kist hidatik hastalığının insanların karaciğer, dalak, akciğer, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölümcül sonuçlara yol açtığını söylen Dr. Hatice Koca Gelen, kistli sakatatları hayvanları yedirmeden derin bir çukura gömülmesi gerektiğini ifade etti.

Başhekim Dr. Hatice Koca Gelen, “Özellikle Kurban Bayramı esnasında mezbaha dışında, insanların kendi kestikleri hasta koyunların, keçilerin ve sığırların kistli iç organları ortalığa saçılmakta veya sokak hayvanlarına verilmekte. Bu sakatatları yiyerek paraziti alan sıklıkla köpek olmak üzere kedi, çakal, tilki, kurt gibi et yiyen hayvanların dışkısı ile parazitin yumurtaları etrafa saçılır. Bu yumurtalar rüzgarla etrafa yayılarak meyve-sebze veya içeceklerin üzerine konar. Hastalık insandan insana bulaşmaz” dedi.

Hastalığın belirtilerinden de bahseden Dr. Koca Gelen, “Hastalık insanda uzun yıllar belirti vermeyebilir. Kist büyüdükçe yerleştiği organa göre belirtiler ortaya çıkar. En sık karaciğer ve akciğerde görülür. Kistlerin patlaması kişinin ölümüyle sonuçlanabilir” ifadesini kullandı.

Bu hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı;

“ Kurban kesimi için özel kesim yerlerini kullanın.Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülmeli (derin bir çukur kazılarak toprağa gömülmeli ve üzerine kireç dökülmelidir). Köpeklerinizi yılda 4 kez iç parazitlere karşı aşılatın. Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır. Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkayın. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin. Etçil hayvanlara çiğ et verilmemelidir. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin”