YENİDEN ESKİ HAYAT

“Merhaba eski hayat” diyerek başlamak istiyorum bu haftaki yazıma. Hepinizin çok sıkıldığı Pandemi kuralları 1 Temmuz itibariyle kaldırıldı. Sokağa çıkma yasakları ve dahi toplu taşıma eski halini almaya başladı. Unutmadan maske mesafe kurallarına riayet ederek eski hayatımıza alışmaya çalışacağız. Covid-19 Aşılama çalışmalarının hız kazanması eski hayata geçişi hızlandırdı tabi ki. İnşallah daha sağlıklı günlere hep birlikte ulaşacağız. Tabi ki daha bir dikkatli olacağız.

Eski hayat denilince, o çok özlediğimiz insanları, annemizi, babamızı, nenemizi, dedemizi ve hasret kaldığımız bu güzellikleri tekrardan yaşayalım doyasıya. Daha bir kıymetlice. Sadece aile bağlarımız mı özlenen? Hayır tabi ki de.

Yaklaşık iki yıldır mahrum kaldığımız düğünlerimiz, kınalarımız, sünnetlerimiz. Bunlarla sınırlı değil tabi ki de özlediklerimiz.

Bir Domaniç’li olarak, Hayme Ana törenlerini, Ebe Hatun huzurunda, Ebe Çamlığında yağlı Güreşlerimizi, Ebe Ana etkinliklerini, Çukurca Beldemizde, Güney ve Kozcağız köyümüzde Hıdırellez kutlamalarını, Karaköy’de şehit Saru Batu (Savcı) Bey Anma törenini özledik. Velhasılı tarihi ve kültürel anlamda Domaniç’i yaşamayı özledik.

Tabi ki özlemediğimiz konular ve hususlarda var. Ben bilirim, ben yaparım diyen, istişareden uzak siyasetçileri özlemedik mesela. Domaniç ortak paydasında birleşmeyen Domaniç’ in İrlandalılarını özlemedik mesela. Sen şucusun, ben burcuyum deyip bölen ve parçalayan adamlar mı?  Uzak dursunlar bir zahmet bizlerden. Onları da özlemedik mesela.

Ha bu arada. Domaniç-Tavşanlı yolumuz için bahane üretenleri özlemedik mesela. Güzel haberler bekliyoruz. Yeni gelen, eski hayatımızdan, Domaniç ve Domaniçliler için. Domaniç-Tavşanlı yolumuzun bittiğini görmek istiyoruz en kısa zamanda ve Dağ yoluna tırmanma şeridinin yapılıp insanımızın zaman ve yakıt tasarrufu yaptığı güzel haberler.

Bazı okuyucularımın ısrarla yazmamı istedikleri bir mesele var. İlçe merkezimizde geçen hafta yaşanan su kesintileri konusunu. Sık ve uzun süreli su kesintilerinden mağdur olduklarını köşemde dile getirmemi istediler. Domaniç Belediyesinin altyapı çalışmalarına hız kazandırması ve Domaniç’in alt yapısının eski olduğunun bilincinde olan halkımız, tamiratının zor olduğunu biliyor. Ama uzun süreli su kesintilerinden rahatsız kısacası. Domaniç Belediyesinin bu konu üzerinde büyük bir hassasiyetle duracağına eminim. Kalın sağlıcakla.