HERKES DOMANİÇ’İ BİLECEK !

Biz Domaniçliler yıllarca kendimizi tanıtmak ta zorlandık. ‘Domaniçliyim’ dediğimizde aldığımız tepki, “ Domaniç nerde, Yugoslav mısınız” gibi sorularla karşılaştık. Oysa tarih kitaplarında dünyaya 600 yıl hükmetmiş Osmanlı imparatorluğunun tohumlarının Domaniç’te atıldığı yazıyordu. Nasıl bilmezlerdi Domaniç’i İlçemizi tanımadıkları için rencide oluyor kızıyorduk.
Domaniç adının nereden geldiği konusunda birkaç rivayet olsa da, bizim de katıldığımız inandığımız en mantıklı Hikâyeyi yıllar önce Kozlucalı Hakkı Gezer’le (YÖRÜK HAKKI DAYI) yaptığımız röportajdan biliyoruz.
Domaniç adı, Durmaniç’ten geliyor. Durmaniç, eski Yugoslavya da, yeni Slovenya, Hırvatistan sınırları arasında yeşil ormanların içinde bir yer. Bizzat içinden geçtim ve görüntüledim.
Merhum Yörük Hakkı Dayı, “Bu topraklarda, Yugoslav Ermenileri yaşardı. Kayılar buraya geldiğinde Durmaniç Ermenileri ile Ertuğrul arasında sürtüşmeler çıktı. Kayılarda Durmaniç Beyini öldürüp mezarını köyün ortasına gömdüler. Benim çocukluğumda mezarın üstünde haç işareti vardı. Sonra ki yıllar bizim uyanıklar. O mezarı türbe haline getirip adına da ‘Arap Dede” dediler. Belediyenin dibindeki Arap Dede diye bilen mezar Durmaniç Beyinin mezarıdır, Domaniç adı da Durmaniç’ten gelir demişti.
İnsanlar üçe ayrılır. Bahane üreten ağlakçı mızlaklar, mazlumu oynayan asalak dilenciler ve çalışıp üretenler. Bizde ilk iki grup çoğunlukta olduğu için yıllarca bize kimse sahip çıkmamış. Bilecik, Bursa’nın kucağına atmış, Bursa Kütahya’nın kucağına atmış. Ortalık soytarısı gibi kucaktan kucağa atılmışız. Bazen Bilecik’te aramışız rızkımızı bazen Tunçbilek’te şimdilerde de İnegöl de el kapılarında ağlayarak iş arıyoruz.
Kimsenin aklına şu soru gelmemiş. LA BU KAYILAR NEDEN DOMANİÇ’E GELDİ ? NASIL OLDU DA BURADAN KOCA BİR İMPARATORLUK ÇIKARDI ? NE VAR Kİ BU DOMANİÇ’TE !?
Bizdeki sivri akıllılar ressam kızını hakim, müzisyen oğlunu doktor yapmaya çalışırken sürekli başarısız olmuş bu yüzden de el kapılarına muhtaç olmuşlar. Oğlunun kızının kabiliyetini fark etmeyen ana babalar gibi Domaniçliler de kendi değerini bir türlü göremeyince iş için aş için savrulup durmuşlar.
2007 den beri biz Domaniç Gazetesi olarak Domaniç’in kurtuluş formülünün Domaniç ve değerlerine sahip çıkmak olduğunu yazar gelenlere anlatırız. Domaniç, Tarihsel değerlerini, Doğal güzelliğini, iklimsel farklılığını kullanarak hak ettiği yere gelebilir diye iddia ederiz. Açılacak en iyi fabrika bin kişiyi istihdam eder oysa biz kırsal ve kültür turizmi ile 15 bin kişiyi istihdam edeceğimizi iddia ederiz.
Bizdeki bahaneci ağlakçılar son Ekoturizm yürüyüşü haberimizi de acımasızca eleştirdiler.
Bu faaliyeti en iyi anlayan değerlendiren Çamlıca Muhtarı bakın o gün ne yaptı. Köylünün ürettiği ürünleri sergiledi. 200 kişiyi köyde ağırladı. 700 çay sattı. El sanatları ve bahçe ürünlerini pazarladı. Köyüne 10 bin tl para kazandırdı.
Asıl bomba ise haftaya Domaniç Gazetesinde…
Tekrarlıyoruz; üç beş kişinin engellemesi bizi yorsa da durduramayacak. HERKES DOMANİÇ’İ BİLECEK, DOMANİÇ’E GELECEK, DOMANİÇ BİR MARKA OLACAK. Asalakların, ağlakcıların şarlatan siyasilerin canı cehenneme !
Abdullah Fidan’ın tabiriyle Domaniç’in delileri Domaniç’i kurtaracak.