HAYIRLI OLSUN

Malumunuz bu hafta sonu “Babalar Günü” idi.
“Baba, cennetin orta kapısıdır.” buyuruyor kutlu Resul… Bizleri büyütüp bu günlere getiren cefakar ve bir o kadar da fedakar İnsanlardır babalar. Kadim Türk kültüründe çocuklarının kendilerine verdiği terbiyeye mahcup olmaması gibi gelenek sahiptir ki; En büyük mutlulukları güzel bir gelecek için harcadıkları çabanın boşa gitmemesini görmeleridir. Başta oğlunun cenazesinde dimdik durup, Vatan sağolsun diyen, Şehit babaları ve dahi Gazi babaları olmak üzere evlerimizin direği olan tüm babaların babalar günü kutlu olsun. İyi ki varlar. Babalar gününü kutladığımız şu günlerde, bizler belki de şanslıyız, babalarımızın ellini öpme şerefine eriştik. Birde bizim evlatlarımız ve bizler için çocuklarını babasız bırakan Şehitlerimiz ve onların çocukları var. “ŞEHİT ÇOCUKLARI”. ALLAH’ım onları babasız bırakan, terörü ve yandaşlarını Kahhar ismiyle kahreylesin. Her kim ve kimler varsa.
Öncelikle Osmanlı’nın ilk yurdu Domaniç’e hayırlı olsun. “Domaniç Osmanlı Göç Yolu” Eko Turizm Rotasına Kazandırıldı. Eksiği ve fazlalığıyla emeği geçen her kim varsa çok teşekkür ediyorum. İnşallah Domaniç-Tavşanlı yolunun bittiği günleride yazarız bu köşemizde.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından, Osmanlı Devletinin Kurucusu Osman Gazi’nin Babası Ertuğrul Gazi’nin himayesindeki Kayıların Domaniç’e gelirken kullandıkları göç yolu, eko turizme kazandırılması kapsamında, temsili göç gerçekleştirildi. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın katıldığı yürüyüş, Çarşamba Köyü Hayme Ana türbesinden başladı. Çamlıca Köyü, Berçin Kulesi, Domaniç Ebe Hatun Çamlığı, Pazaralanı, Tefekkür Tepe, Topukyayla Tabiat Parkı, Domaniç Kurbağaları Göç Yolu, Çatalalıç Mevki, Sefa Köyü, Karagöl, Kızıl Saray, Çukurca Göleti, Selim Dede Mesire Alanı, Ilıcaksu Sarıkız Mesire Alanı, Domurköy Mızık Çamı olarak devam etti. Program, Atçılar, Atv ve bisikletli grupları, yöresel kıyafetli kadınlarda eşlik etti. Yürüyüş ekibi Topukyayla Tabiat Parkında bulunan gölde kano üzerinde kısa bir tur gerçekleştirdi. Domaniç’in tanıtımı için harika bir fırsattı ve değerlendirildiğini düşünüyorum. Domaniç’in Mülki ve idari yöneticileri işin ciddiyetine hâkim ve Domaniç’linin Misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırladılar misafirlerimizi. Duyarlılıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.
Belki gözden kaçmıştır ki, umarım öyle olmuştur. Yazmadan geçemeyeceğim. Göç yolu programında Domaniç’in unutulan bir değerini hatırlatmak istiyorum. Meşhetliğinin Domaniç’te olduğu, 2020 yılında Kültür Bakanlığı tarafından tescillenen ve Kütahya Valimiz sayın Ali ÇELİK beyinde bizzat ziyaret edip, meşhetliği ile yakından ilgilendiği, Domaniç’teki Kayıboyunun tek şehidi Saru Batu (Savcı) Bey, bu programda yoktu maalesef. Söğüt’e göç eden Kayıboyu şehide vefasını heybesine almış ve es geçmişti bu göçte. Oysa ki Şehit Sarubatu bizlere bu vatan için hem oğlunu hemde kendisini vatan toprağı olarak bırakmış bir şahsiyettir ve öz be öz Domaniç’in değeridir. Babalar günü haftasında hem şehit, hemde şehit babasıdır, Ertuğrul Gazi oğlu, Hayme Ana torunu ve Osman Gazi bey Ağabeyi Sarubatu. Unutulmasın ki Şehitlerimiz yüzünden sabahları al bayrağımızın dalgalandığı bu cennet vatan TÜRKİYE’de yeni bir güne uyanmaktayız. Şehit Saru Batu (Savcı) bey Bu tür organizasyonlara muhakkak dahil edilmelidir.

Bazılarımız için belki küçük bir detay olsada, bu küçük detayı hem büyük bir vefa örneği sergileyip hemde ilçe turizmine kazandıran ilçelerde var. En yakın ilçemiz İnegöl mesela. İnegöl Belediyesi Proje Takımlarının hazırlığı 3 proje İstanbul Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarında görücüye çıktı. Fuarda standı ziyaret eden Belediye Başkanı Alper Taban sosyal medya hesabından “Baykoca Elektrikli Gezi Aracımız yakında yollarda…” diyerek paylaşımda bulundu. Ayrıntıya girmeyeceğim.

Neden mi bunu yazdım ?
Malumunuzdur ki; “Baykoca” ismi biz Domaniçlilere yabancı değildir. İnegöl’de mezarı bulunan Baykoca, Domaniç’teki Kayıboyunun Şehidi Saru Batu (Savcı) Bey’in genç yaşta şehit olan oğludur. Bazen vefalı insan bulmak için uzaklara gitmeye gerek bile yok. Darısı Domaniçlilerin başına. Kalın sağlıcakla.