Domaniç Osmanlı Göç Yolu Eko Turizm Rotasına Kazandırıldı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından, Osmanlı Devletinin Kurucusu Osman Gazi’nin Babası Ertuğrul Gazi’nin himayesindeki Kayıların Domaniç’e gelirken kullandıkları göç yolu, eko turizme kazandırılması kapsamında belirlenen rotanın açılışı yapıldı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım programı çerçevesinde ülkemizin ünlü sosyal medya fenomenleri ve tanınmış simaları Domaniç’e davet edildi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın katıldığı yürüyüş, Çarşamba Köyü Hayme Ana türbesinden başladı.  Çamlıca Köyü, Berçin Kulesi, Domaniç Ebe Hatun Çamlığı, Pazaralanı, Tefekkür Tepe, Topukyayla Tabiat Parkı, Domaniç Kurbağaları Göç Yolu, Çatalaalıç Mevki, Sefa Köyü, Karagöl, Kızıl Saray, Çukurca Göleti, Selim Dede Mesire Alanı, Ilıcaksu Sarıkız Mesire Alanı, Domurköy Mızık Çamı olarak devam etti. Program, Atçılar, Atv ve bisikletli grupları, yöresel kıyafetli kadınlarda eşlik etti. Yürüyüş ekibi Topukyayla Tabiat Parkında bulunan gölde kano üzerinde kısa bir tur gerçekleştirdi.

Dolu dolu geçen programın akşam saatlerinde ise Çatalalıç mevkiine kurulan Oba Çadırları ve kamp ateşi etrafında Domaniç’in yöresel sanatçıları tarafından düzenlenen eğlence ile sona erdi.

20 MİLYON TAKİPÇİLERİ DOMANİÇ’İ TANITACAKLAR

 Ülkemizin ünlü sosyal medya fenomenleri ve Diriliş Dizisinde ‘Doğan Alp’ rolü ile gönülleri fetheden Cavit Çetin Güner’inde katıldığı ekip, yetkililerden Domaniç’in tarihi, göç yolu ve bölgenin iklim yapısından, bitki ve hayvan türlerine kadar tüm bilgileri aldılar. Ayrıca eşsiz manzarada çekimler yapıp 20 milyon civarında ki takipçilerine Domaniç’i tanıtacaklarını belirttiler.

Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı, “Burada çok ciddi tarihi bir birikim var. İnsanların gelip güvenle bu alanda doğanın tadını dolu dolu çıkarılabileceği bir güzergâh haline geldi” dedi.

Programda konuşma yapan Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, “Ecdadımız bu toprakları bizlere yurt olması için destansı bir mücadele bu göçü başlatmış ve göç Anadolu’da durmuş ve Anadolu’da sabitlenmiştir. Orman Genel Müdürlüğü olarak zaten doğa ile iç içeyiz ve doğayı önemsiyoruz, çevreyi önemsiyoruz. Bu Destansı mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak hedefi olsa gerek. Bu hedefler doğrultusunda Kütahya ve Domaniç’teki kardeşlerimiz ile birlikte bu yürüyüşü tekrar başlatmak istiyoruz, birlikte yürümek istiyoruz. Sonuçlara ve hedeflere de birlikte ulaşmak istiyoruz. Eko turizm rotamızın, yürüyüş yolumuzun herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

YETKİLİLER DOMANİÇ’İN TALEPLERİNİ ANLATTILAR

 Tarihsel önemi ve doğal güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen Domaniç için Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Orman Genel Müdüründen Domaniç’in Eko turizme kazandırılması için taleplerini dinledi.

Kaymakam İpek, Ertuğrul Gazi’nin at koşturduğu Domaniç yaylaları, ovaları, dağları ve endemik bitkileri ile tam bir gizli cennet. Bakir kalmış bu mekanların eko turizme kazandırılması halinde İlçemiz ve köylerinde ki halk ta bir ekmek kapısı açılmış olacak. Osmanlı’dan kalma Berçin Kulesini turizme açmak için çalışmalarımız başladı. Domaniç-İnegöl dağ yolu boyunca birkaç yere otantik mekanlar açmaya da başladık. İlçemiz de Osmanlı’nın Ebe Çadırını kurduğu Ebe Hatun tepesine, Ertuğrul Gazi’nin bir imparatorluğun tohumlarını attığı tefekkür tepesine, dünyada sadece Domaniç’te olan Domaniç Kurbağaları göç yoluna ve Sarıkız’a yapılacak yatırımlarla bölgenin eko turizm ile geçimini sağlaması mümkün. Bunun için de her yanı ormanlarla kaplı Domaniç’imize Orman Bölge Müdürlüğünün de katkılarını bekliyoruz” dedi.

DOMANİÇ’İN İÇİN ÖZEL BİR ÇALIŞMAMIZ OLACAK

 Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, “Domaniç’e gerçekten hayran kaldım. Yerel basının çalışmalarını yakından takip ediyor ve gerçekten bu kadar güzel mi ki diye merak ediyordum. Gördüklerime hayran kaldım. Domaniç için özel bir çalışma yapacağız. Çalışmalarınıza ve sahiplenmenize de hayran kaldım. Ne yapılacaksa el birliği ile yapmaya çalışalım” dedi.

Domaniç Osmanlı Göç yolu Eko turizm yolu açılış programına, Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Özgür Balcı, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Bölge Müdürleri, Sosyal Medya Fenomenleri, Orman çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

TEŞEKKÜRLER ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizin tanıtımı için etkinliği düzenleyen Orman Genel Müdürlüğüne, Orman Bölge Müdürlüğüne ve Domaniç Orman İşletme Müdürlüğüne, Domaniç Gazetesi Ailesi olarak teşekkür ederiz.

DCIM/426MEDIA/DJI_1009.JPG