Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e vaatlerin akıbetini sorduk

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e bu yıl planlanan işleri ve son seçim döneminde vaat edilip yapılan ve yapılmayan vaatleri sorduk.

Gazetemizin sormuş olduğu sorulara verilen cevapları sizler için derledik. Domaniç Gazetesi kamerasına konuşan Başkan Sahvet Ertürk şunları söyledi;

”Öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Pandemi hepimize acı şeyler yaşşatı ama şükürler olsun hizmet alanında ne kadar etkilese bile vatandaşımıza hizmet sunmada eksiklik yaşmamak için mücadele ettik.

Pandemiden küçük esnaf çok etiklendi, bizde belediye olarak belki de Türkiye’de ki ilk kez biz kira almadık. Borç veya kiraları ertelmedik tamamen pandemi boyunca kapalı olan yerlerden bu yıl Hazirana kadar hiç kira almadık. Açık olan yerlerde de yüzde 50 destek verdik. Özellikle kahvehane gibi yerlere de cüzi de olsa katkı sağladık. İlaçlamaları düzenli olarak sürekli yaptık. Evlere dezenfekte veriyoruz. Baharla birlikte ot ilaçlamasına başladık. Kurduktan sonra da toplamaya başlayacağız.

KIBRIS CADDESİ

Verilmiş sözlerimiz var, öncelikle Kıbrıs caddesi çok eskiydi ve alt yapısı çok kötüydü. Alt yapı için bu hafta kazmayı vuruyoruz. Vatandaşlarımızdan sabır bekliyoruz. Çünkü biraz zaman alacak ki 3 gün sonra yol göçmesin bu hatayı üniversite yolunda yaptık ve yol çöktü. Bunu tekrar yaşamamak için bir 2 ay vatandaşlarımız için eziyet olacak ama bu süreçte alt yapıyı ve kaldırımı bitirmiş olacağız.

HASTANE YOLU

Ayrıca hastane yolu hala o şekilde bekliyor. Görünümü de hoş değil ama bu yolda 10. Aya kaldı. Sebebi de şu yeni hastane binası inşaatı için şuan mikserler o yolu kullanıyor. Bizde hastane yetkilileri ile görüştük ve beton işi tamamlandıktan sonra bizde o yolu tamamlayacağız. Bu nedenle vatandaşlarımızdan özür diliyoruz.

HİSAR İLKOKULU YOLU

Önümüzdeki hafta da buraya başlayacağız. Şuan öğrenciler olduğu için önceliği diğer taraflara verdik. Kıbrıs caddesinden hemen sonra da okul yolunun kaldırım işini de 1 aya kadar bitireceğiz.

HAYME ANA HEYKELİ

Bu hafta içide heykelimizin dizaynına başlıyoruz. Heykeli yönü de bir değişiklik yapmak zorunda kaldık. Çünkü karayollarının orada projelendirdiği bir kavşak var ve bu alana girmesin diye ayrılan alana koyacağız. Yönü biraz daha yola dönecek. Oranın zemini, 16 Türk Devletinin Bayrağı, ortada Hayme Ana heykelimiz, eğer değişiklik olmazsa üstten görünümü ok ve yay şeklinde olacak. Önüne koyacağımız Domaniç yazısı geldi. Bugüne kalmasının sebebi de yağışlardan dolayı.

DÜĞÜN SALONU VE SOSYAL TESİS

Verdiğimiz sözlerden ve herkesin talebi olan düğün salonu içinde sadece salonla kalmayacağız. Vatandaşlarımız istediği sosyal alan, park yani bir sosyal tesisi içerisine yapmayı planladık. Otogarın yan tarafı için kamulaştırmaya başlamıştık ama maalesef kendine göre haklı olan bir vatandaşımızla mahkemelik olduk. Projeye dokunamadık. Bunun bedeli de çok ağır oldu o gün demir 3 lira iken bugün 7.5 lira bu da bşze 400-450 bin tl gibi külfet daha getirdi. Ama önemli değil bizde buranın bu süreçte 1 milyon 100 bin tl olan parasını biriktirdik. Bu hafta da ihalesini yapacağız. Düğün salonunda kafe de olacak, gelin odası, mutfak olacak. Kafe kısmı çevre yolu tarafında olacak düğün ile kafede oturanların yeri ayrı olsun diye. Kır düğün alanında salonun karşısına yapacağız. Çocuklara oyun parkı, büyüklerimiz için yürüyüş alanı yapacağız. Önümüzde ki yıl mart ayı da hizmete geçireceğiz.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

2014 yılından bugüne kadar düşündüğümüz GES projesini de o zaman TANAP için yaptırdık ama proje oradan geçmedi. Bu proje için krediye ihtiyacımız var, önce İLLER bankasından istedik. Tasarruf tedbirlerine takıldık. Biz cent üzerinden anlaşma yaptık bu yüzden satışımızda öyle olacak. Yeni yapanlar TL üzerinden oluyor. İLLER Bankasına başvurduk kabul edildi. Önümüzde ki haftada ihalesine çıkıyoruz. 3 milyon tl kredi talebimiz oldu aylık 50 bin tl ödemesi var. Bizim kazancımız da 80 bin tl fatura keseceğiz, 50 bini ile kredi ödenecek kalan belediye bütçesine girecek. Kredi ile para kazanacağız. 5 yıl sonra da paranın tamamı belediye kasasına girecek. Bu işin ömrü de 25 yıl olacak.

TOKİ

TOKİ için büyük ilgi var. Üniversite arkasında 30 dönüm hazine arazisi var. Orası için müracaat ettik. Orada DSİ’ye ait kanal olduğu tespit ettik. Şimdi onun görüşmelerini yapıyoruz. Biran önce başlamak istiyoruz.

OTOGARIN YENİLENMESİ ve KAPALI PAZAR

Orası da seçim vaatlerimizden. Ama karayolları yolu nereden geçeceği iptal olan ihalelerden dolayı belli değil. Biz otogarı eski sanayinin oraya taşıyıp otogarın bulunduğu yeri de kapalı Pazar yapmak istiyoruz. Bizde esnafa zarar vermeden onlara orada yer vererek proje yapmak istiyoruz. Bu yıl için yapma şansımız yok. Biz şehri yaymak istiyoruz her şeyi merkeze yığmak istemiyoruz. Eski cezaevinin olduğu yeri de değiştirmek oraya bir şeyler katmak istiyoruz.

DOĞALGAZ

Keşke inanın Doğalgaz bizim elimizde olsa. BOTAŞ’A müracaat ettik, onlar CİNİGAZ’A attı. Oraya müracaat ettik onlarda her halde zayıf firma buralara önemi vermiyor anlamadım. Başka çare aradık İnegöl’den güzel haber geldi. Sevindik müracaat ettik. İNGAZ’da lisans alanımızın dışında diye kabul etmedi. Tek başına mücadele ile olacak iş değil. Bu yüzden burada Ak Parti İlçe Başkanımız hatta CHP İlçe Başkanlığı ile beraber hareket etmeliyiz. Ben gerekirse Enerji Bakanlığının kapısında yatarım.

KAPALI OTOPARK

Biz Hisar Okulu kapanınca orayı istettik. Altını otopark üstünü Belediye yapalım istedik. Maalesef dönemin Valisi olur dedi ama buradaki Milli Eğitimi aşamadık. Ben size binayı vereyim oraya Halk Eğitim yapın dedim. Uzak dediler, Allah aşkına Domaniç’in neresi uzak. İl Milli Eğitim önce niye bize demediniz dedi. Biz hiyerarşiyi bilen insanlarız önce burada İlçe Milli Eğitim Müdürünüz var onlara dedim ama vermediler. Meydanda yakın bir yer olsa inanın yapacağım ama yer yok. Uzak bir yeri de yapmak olmayacak. Yine de uğraşacağım. Mükemmel bir valimiz var. İlimize ilçemize çok iyi hizmetleri oldu halada bir şeyler olsun diye çapa sarf ediyor. Onunla bu işi çözeceğimizi düşünüyorum.

KONUK EVİ VE YAŞLI BAKIM EVİ

İlçemizde öğrenciler için yurt yok. Biz dedik ki Konuk evi olarak binayı yapalım otel gibi odalarını yapalım öğrencilerde kullansın. Ama 1 milyon TL gibi bir gideri var. Şuanda da bu mevcut projelere başladığımız için gerçekleştirme şansımız yok. Borçlanıp kredi çekmek istemiyorum. Eğer seneye yurt işletmeciliği için anlaşma sağlamazsak, öbür sene ancak konuk evi yapacağız. Yaşlı Bakım Evi içinde Doktorundan tutun herkesi çalıştırmak zorundasın. Bu işi yapan birkaç kişi ile görüştük anlaşırsak tahsis etmeyi düşünüyoruz. Bu bina için 3 alternatifimiz var, yaşlı bakım evi mi, yurt mu, konuk evi mi olacağı duruma göre şekillenecek.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Çevre yolundaki kaldırımlar karayollarına ait insanlar bize ait sanıyor. Belediyenin sorumluluk alanı değil oralar. Biz şehir merkezinde ki otlar için ilaçlama yaptık bu haftada temizleyeceğiz. Şimdi bir arkadaş evinin önündeki otları temizleyip yola atıyor. Sonra fotoğrafını çekip belediyeden hizmet bekliyoruz diye bana atıyor. Bende arkadaşlara sordum onlarda evinin önünü temizledikten sonra otları yola attığını söyledi. Bunu torbaya koyup çöpe atmak o kadar mı zor. Evet yetişemediğimiz yerlerde oluyor. Bende tek tek yaya olarak yolları geziyorum küçük sıkıntılar dışında bir şey görmedim. Büyükşehirleri görüyoruz, vallahi billahi en temiz ilçelerden biriyiz. Sinek ilaçlamalarına da başlıyoruz. Sabah vatandaşın görmediği sabah saatlerinde yapıyoruz.

SON OLARAK

Kişisel olarak hiçbir zaman kişisel bir rant elde etmedim. Biz herkese iş vermek isteriz. Maalesef belediyelerde yıllardır adamına göre işçi alınıyor. Benim çocuklarımda işsiz istesem alırdım. Ben kim hangi işi yapabilecekse onu almaya çalıştım. Burada çalışanlar bana değil, bu memlekete hizmet edecek. Benim çocuğum girmedi, o niye girmedi diyorlar. Senin çocuğun ne iş yapar diyorum, bir köşede dursun diyenler var. Burada parti olur mu hepimiz Domaniçliyiz. Bakın fabrika getiriyoruz, bu benim 3. Fabrika getirişim. Şimdi 3 dönüm daha yerimiz kaldı orayı da Küçük Sanayi kooperatifi verirse, 140 kişi çalışacak. Böyle olursa 35 kişi çalışacak. Buradan onlara sesleniyorum buranın gelişmesini istiyorsanız yerinizi yatırımcıya verin. Bu sayılarda fabrika da yeterli burası için çok fazla olursa da dışarıdan gelen insanlar ile ilçemizin yapısına bozmaya gerek yok. Biz kendi yağımızda kavrulalım. Şimdi topuk yayla ile turizme yöneldik belki Türkiye’nin en iyisi olacağız. Bunları da kendi gücümüz ile ağlamadan yapıyoruz, vatandaşlarımız rahat olsun. Verdiğimiz sözlerin hemen hemen hepsini yapacağız. Devletle bağlantılı olup onların yapamadığı bir şeyde de bizim yapacağımız bir şey yok. Çok güzel bir Domaniç yaratmak istiyoruz. Dedikodulara inanmayın gelin buraya çayımız, yemeğimiz ile rahatlıkla görüşelim. Kimsenin algı operasyona vatandaşlarımız inanmasın. Teşekkür ederim”