DOMANİÇ ADINA UMUTLUYUM

Umut veya ümit;  Bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir.

Yıllardan beridir, yazdığım bütün yazılarımda, Domaniç’in tarihi ve kültürel  mirası üzerinde durmaya, korunup, sahip çıkılması gerektiğini anlatmaya çalıştım. 2013 yılında ecdadın kemikleri sızlıyor diye yazdığımda herkes beni Donkişot olarak görüp tiye alanlar bile oldu. Şükürler olsun 2021 yılında Ecdat daha bir rahat yatıyor, Osmanlının İlk Yurdu Olan Domaniç’te.

Bizler Domaniç’i anlatırken, Domaniç’i “Kuruluşun toprağı” olarak tanımlar, bu özelliğinden dolayı övünürüz. Osmanlının torunlarıyız diye gururla ortalıkta dolaşırız. Şu ana kadar sadece bazılarına göre önemsiz gibi görünen, sadece detaydan ibaret olan bu kavramlar, şimdilerde Domaniç’linin yüzünü güldüren ekonomik kazanımlara dönüştü.

Artık bu övüncümüzü haklı olarak yaşama zamanı. Çünkü dedelerimize/ecdadımıza layık bir torun olduğumuz konusunda vefa duygusunu kaybetmemiş bu güzide ilçenin tanıtımı konusunda mücadele veren insanlarımız var çok şükür.

Hayme Ana’ya ve onun mirasına (her ne kadar yeterli olmasa da) sahip çıkılması, Mızık çamına, ebe çamlığına, Şehit Saru Batu (Savcı) Bey’e sahip çıkılıp yolunun asfaltlanması ve çevre düzenleme çalışmasına, ulaşımın kolaylaşması elbette bizleri çok mutlu ediyor . Hatta daha çok hizmet alması adına bu köşemden de sürekli etkili-yetkili kişileri göreve çağırdım, çağırmaya da devam edeceğim.

Bu arada unutmamak gerekir ki; Domaniç sadece birkaç ecdat hatırasından ibaret değil! Saruhanlardaki Ebe Ana, Durabey Köyündeki pazar alanı, Çukurca’da Selim Ata da keşfedilmeyi bekliyor. Oralar içinde umudunu koruyanlardanım.

Geçen hafta Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından yabancı öğrencilere yönelik oryantasyon faaliyetleri düzenledi ve faaliyet ‘Kuruluştan Kurtuluşa Yabancı Öğrenciler Kültür Gezisi’ kapsamında ilk faaliyet Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu topraklar olan Domaniç İlçesinden başladı. Beni O kadar çok heyecanlandırdı ki bu gezi anlatamam. Bu geziye 15 ülkeden 100 öğrenci katıldı. Bu organizasyon için emek veren katkı sağlayan kim varsa minnettarım. Domaniç Kaymakamlığından, Domaniç Belediyesine, Domaniç Gazetesine, bir vefa örneği sergileyen Bülent Gül hocama, gelen misafirlerimize gönüllü olarak rehberlik yapıp Domaniç’imizi anlatan Arkeolog Nil Bal hanımefendiye çok teşekkür ediyorum.

“Her şey Domaniç ve Domaniçliler içindir” sloganını hatırlatmak istiyorum. Bu ve buna benzer gelişmeler Domaniç adına Umutlarımı hep taze tutuyor. Velhasılı Domaniç için umutluyum. Kalın sağlıcakla.