‘Şehit Osman Erbaş Parkı’ için kazma vuruldu

İlçemize bağlı Muratlı köyüne MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın destekleri ile muhtarlık tarafından yapılan ‘Şehit Osman Erbaş Parkı’ için kazma vuruldu.

Nisan ayının başında ilçemizi ziyaret ederek muhtarlar ile toplantı yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş toplantı sonrası Muratlı Köyü Muhtarı Cihan Ay ile görüştü.

Muhtar Cihan Ay, 4 Mart 2021’de Bingöl’den Tatvan’a gitmek için kalkan Eurocopter Cougar tipi askerî helikopterin düşmesi sonucu şehit düşen Vekil Erbaş’ın Amcaoğlu Şehit Osman Erbaş’ın ismini taşıyan bir çocuk parkı yapmak istediğini söyledi.

Bunun üzerine duygulanan Vekil Erbaş, çocuk parkı için gerekli desteği sağlayacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ‘Şehit Osman Erbaş Parkı’ için kazma vuruldu. Yapılacak yeni çocuk parkı öncesinde kot farkını gidermek adına istinat duvarı çalışmaları başladı.

Konuya ilişkin gazetemize açıklama yapan Muratlı Köyü Muhtarı Cihan Ay, ” Vekilimiz Ahmet Erbaş’ın destekleri ile köyümüz çocuklarının oyunayabileceği bir çocuk parkı için çalışmalara başladık. Vekilimiz çocuk oyun gruplarını verecek. Toplam alanımız 800 metrekare bunun 200 metrekaresi oyun parkı olacak. Kalan 600 metrekaresi ise düğün salonu olacak. Parkın alt yapısı ise muhtarlık tarafından oluşturulacak” dedi.

Osman Erbaş kimdir ?

Osman Erbaş, Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini doğduğu köyde alan Erbaş,1983’te Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra, 1997’de Kara Harp Akademisi’nden ve 2000’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. Erbaş 2008’de tuğgeneralliğe terfi etti ve 2010’a kadar Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2010’da ise 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı olarak görev yapmaya başladı. Bu görevi sırasında Erbaş, PKK’ya karşı yapılan operasyonlarda İHA’ların kullanımını destekledi ve İHA’ları kullanacak personele kapsamlı eğitimler verilmesini sağladı. 2012’de tümgeneralliğe terfi etmesine kadar bu göreve devam etti. 2012 yılından 2015 yılına kadar Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanı, 2015 ve 2016 yıllarında ise 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı görevlerinde bulundu.

2016’daki 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Erbaş, darbeyi gerçekleştiren Yurtta Sulh Konseyi’ne karşı direnişin önemli bir sembolü oldu. Darbe girişiminden 4 gün sonra Adana’da darbede öldürülen iki polis memuru için gerçekleştirilen törende yaptığı bir konuşmada darbeye ve darbecilere tepki gösterdi:

“ Asker hiçbir zaman vatandaşını öldürmez. Bu katiller asker değil. Bu katiller asker olamaz. Türk milletinin askeriyiz biz, katil olamayız ”

Erbaş 2017’de 8. Kolordu Komutanı olarak görev yapmaya başladı.Ölümünden önce, orgeneralliğe terfi etmeyi bekliyordu.

4 Mart 2021’de Bingöl’den Tatvan’a gitmek için kalkan bir Eurocopter Cougar tipi askerî bir helikopterin düşmesi sonucu, başlangıçta helikopterdeki sekiz Türk askeri kazada öldü ve aralarında Erbaş’ın da bulunduğu diğer beş asker yaralandı.Derhal hastaneye kaldırılan yaralı askerlerden ikisi ve Erbaş daha sonra hayatlarını kaybettiler. Erbaş’ın cenazesi Cebeci Askeri Şehitliği’nde toprağa verildi.