Evlat hasreti onu yazar yaptı

Domaniçli bir annenin evlat özlemi kitap haline geldi.

Aslen Çamlıca Köyünden olan ve Yeşilköy’e gelin giden Meral Saruhan, çocuk özlemiyle yandığı uzun yılları ‘8 Yıl, 8 Asır’ ismiyle kitaplaştırdı.

İnegöl’de yaşayan Meral Saruhan’ı evlat hasreti yazar yaptı. 2020 yılı Ekim ayında çıkan kitabında annelik hasretini anlattı. Kitabında ‘Senelerce bir taneyken hayalim, rabbim nar misali ödüllendirdi bizi’ diyen Saruhan’ı, hasretle beklediği ikiz evlatlarına kavuştuktan sonra bir sürpriz daha karşıladı.

Domaniç’in küçük bir ilçe olması nedeniyle insanların böyle konuları açık açık gündeme getiremediğini söyleyen Meral Saruhan, kendi deyimiyle “Kadınların kanayan bu yarasını ve hiç bir şeyin karşıdan görüldüğü gibi olmadığını” kitabında anlattı.

Gazetemize açıklama yapan Yazar Saruhan, “ Kitabım annelik hasretini, özlemini sorulan soruları ve akıttığım göz yaşımı anlatan, A’dan Z’ye kendi hikayem. Biliyorsunuz, Domaniç küçük bir yer ve annelik özlemini de, hasretini de, tüp bebek tedavisinde, insanlar açık açık gündeme getiremiyor. Bense kadınların bu kanayan yarasını ve hiç bir şeyin karşıdan görüldüğü gibi olmadığını anlattım. Sabretmenin ve duanın maddiyat kadar, maneviyatında önemini anlattım. Kelimelerimin gücüne güveniyorum ve tek kitapla kalmak istemiyorum. Gündüz çalıştım, gece evlat özlemini kaleme aldım. 3 ay içinde karar verdim ve hayalim bir kitap yazmaktı nasip oldu. 8 yıl, 8 asır, sekiz evlat hasreti çekip, hayallerle dualarla tüp bebek tedavisiyle 8 yıldan sonra anne oldum. İkizler daha 15 aylıkken ise sürpriz yumurtam Taha paşama hamile olduğumu öğrendim. 8 yıldan sonra nar misali oldu. İşte böyle benim hikayem. Bu şansı bana verdiğiniz için teşekkür ederim, Allah razı olsun”dedi.