Esnafa yasak AVM’lere serbest

Pandemiye karşı alınan kısıtlamalar nedeniyle iş yapamayan ve zaman zaman işyerleri kapanan küçük esnafın derdi büyük. İçişleri Bakanlığı’nın ‘kademeli normalleşme’ genelgesine ümit bağlayan Restoran, Kafe, Kahvehane gibi işletmeler yine kapalı kaldı. AVM’ler ise açıldı.

Tam kapanma sonrası büyük bir ümitle açılmayı bekleyen esnaflara yine kötü haber geldi. En ağır şekilde etkilenen küçük esnaf, yeterli destek göremedi, bazı esnaflar ise hiç destek alamadı. Yeni genelgeyle rahatlamayı bekleyen yiyecek ve içecek sektörü ise gel al ve paket servisi ile gelir kaybı yaşamaya devam edecek.

Küçük esnafımız kaybettikçe, ilçemizde kaybediyor. Bugün bize ne esnaftan diyenler, sıkın dişinizi diyenler, yarın esnafı çok arayacak. Temasın en yüksek seviyede olduğu tamamen kapalı alan olan AVM’ler açılırken, küçük esnaf yine kapalı kalarak sesini duyuramadı.

Sürecin en ağır yükünü çeken küçük esnaf ya destek ya da açılmayı bekliyor.

1 Haziran’a dek sürecek bu dönemde hafta içi sokak yasağı 21.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanacak. Hafta sonu ise tam kısıtlamalarla beraber 10.00 – 17.00 saatleri arası market, manav, bakkal açık olacak. AVM’ler 10.00 ile 20.00 arasında hizmet verecek. Şehirlerarası kısıtlamalar kaldırılırken restoran ve kafeler kapalı olmaya devam edecek.