Zor zamanlar geçiren esnaf destek paketi bekliyor

Domaniç Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yahya Türk gazetemize verdiği yazılı basın açıklamasında, bazı esnafların 14 aydır kapalı olduğunu hatırlatarak, destek paketi ve ödemelerde öteleme beklediklerini söyledi.

Sosyal devletlerin böyle bir durumda vatandaşına bakma zorunluğu olduğunu belirten Başkan Türk, beklenen desteği göremediklerini aktardı.

Başkan Türk gazetemize verdiği yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“30 Nisan itibariyle devletimizin almış olduğu tam kapanma kararını kesinlikle destekliyoruz. Hatta geç alınmış bir karar diye düşünüyoruz. Çünkü insan sağlığı her şeyden önemli. Fakat Esnaf ve Sanatkârımıza da bir destek paketi açıklanmasını bekliyorduk. Maalesef olmadı. Buda biz Esnaf Sanatkârları üzdü. Sosyal devletlerde zor durumda olan vatandaşına devletin bakma zorunluluğu var diye biliyoruz, böyle de olmalı. Bazı iş yerlerimiz tam 14 aydır kapalı, bazı iş yerlerimiz 14 ayda 8 ay kapalı kaldı. Devletimizin vermiş olduğu 4 bin lira ve 3 aylıkta kira yardımı gerçekten bizlere çok yetersiz geldi. Neden mi? Bağkur, sigorta, krediler veya yapılandırmalar var. Esnaf Sanatkârımız bunları ödemesi gerekiyor. İş yeri kapalı olan Esnaf Sanatkârımız bunları nasıl ödeyecek. Devletimizin acilen bağkur, sigorta, kredi yapılandırılan borçlarımızı en az 6 ay ötelemesi gerekiyor diye düşünüyoruz. İş yeri kapalı olan Esnaf Sanatkârımız bu borçlarını nasıl ödeyecekler. Mayıs 17’sinde açılacağımız söylentileri var. Açıldığımızda bağkur yapılandırma, kredi borçları, önümüze gelecek ve 13 gün gibi ay sonuna kısa bir zamanda ödenmesi mümkün değil. Ötelenmesini bekliyoruz saygılarımla”