YASAKLI BAYRAM

Bir Ramazan’ın daha sonuna geldik. Biri hariç, yine her bayramda ki klasik cümlelerimizi döktürelim; Eksik olan, bu bayram da tatil yerlerine ve ailesine memleketlerine gidenler kaza yapamayacak.3 günde bin kaza, 500 yaralı, 100 ölü olmayacak.

Oruç tutanlar, tutamayanalar, tutuyormuş gibi yapanlar, tutuyorum diye akşama kadar yatanlar, aç ve susuz çalışmaktan bitkin düşenler, oruç tutuyorum diye etrafındakileri kırıp geçirenler…

Oruç tutulduğu için Ramazan ayı durgun geçer: Ekonominin çarkları yavaşlar, çalışanlar işi yavaşlatır. Sokalar bile bir mağrurudur Ramazan ayında, insanların çoğunda merhamet duyguları artar, kimi yakınlarına yardım eder, kimi küslüklerini bitirir , kimi Arapça hatim indirir, kimi dinini kaynağından öğrenmek için Kuran okur.

Etrafı çadırla gerilmiş, oruç tutmayanlara hizmet eden kahveler bir yılda kazandığını bir ayda kazanır. Akşam dost meclislerinde kalabalık iftar sofraları da ayrı bir tat katar Ramazan’a, hem muhabbetler artar hem alışverişler. Bakkal, manav, yıllık biriken borçlarını Ramazanda kapatır.

Devlet dairelerinde, büyük iş yerlerinde yavaşlayan hareketlilik, sokakta, küçük esnafta artar.

Peki bu yıl ne oldu ?

Siyasi hatalar yüzünden koca kış yan gelip yatanlar, içinde Ramazan’ın da bulunduğu, işlerin başlayacağı bahar ayında, Koronadan dolayı yasaklayıverdiler her şeyi.

Yasaklama zamanında gelseydi, günlük vaka sayımız 60 binlere çıkmayacak, ölüm sayımız 300’lerde olamayacaktı belki !

Ama hata makinesi bencil siyasilerimiz öyle layık gördüler. Siyasete aşık halkımız, maşukunun bu hatasına boyun eğdi.  Sonuçta bereketsiz zor bir ramazan geldi geçti.

Yasakların başlatıldığı gün bir arkadaşım aradı. Yasakları duyan 8-9 yaşında ki oğlu, “ Eee baba o zaman çocukların bayram harçlıkları ne olacak? “ demiş.  Ne acı bir durum değil mi?

Bu köşe de defalarca yazdık. “Aşkın gözü kördür” aşık, maşuğunun yırtık eteğini görmez,  aşık maşuğunun hatasını, yanlışını, eksiğini, görmez.Olurda bir gün aşık ile maşuk kavuşur ve gözler açılırsa “eyvah” larda çare olmaz.

Düğünde bayramda, köye yapılacak cami veya kuran kursunda yardım toplamaya gittiğimiz esnafımız yasaklarda yardıma muhtaç hale getirildi.

Korona nedeniyle başka ülkelerde de kapatma oldu. Ama kışın ve destek sağlanarak. Bizde ise tam da esnafın para kazanacağı sırada geldi yasaklar. Şimdi esnafımız bayramda çocuğuna harçlık veremeyecek. Ha size de cami yaptırırken yardım edemeyecek. Veresiye veremeyecek !