ÇOK ŞEYLERİMİZİ ALDI

Malumunuz Covid-19 belası yüzünden, tam kapanmadayız ülke olarak. Ramazan ayının yüzü suyu hürmetine Rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar versin inşallah.

Covid-19 bizlerden çok şeylerimizi aldı. En başta sağlığımızı alıyor. İlk başta sevdiklerimizi, kimimizin annesini, babasını, dedesini, ninesini aldı. Her birimiz bir parçasını kurban verdik bu illete. Bundan dolayıdır ki; Bu tam kapanma inşallah fayda sağlarda, eski sağlıklı günlerimize, normal hayatımıza geri döneriz.

Esnafımızın güler yüzü ile dükkanını açtığı, dostların karşılıklı çay eşliğinde sohbetlerine şahitlik yaparız her birimiz yeniden. Bu zorlu süreçte başta esnaflarımız olmak üzere rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

Çok şeylerimizi aldı dedim ya. Örfümüzü, adetimizi, kültürümüzü bizlerden alıp, unutturmaz inşallah. Bu hafta Hıdırellez. Yani yaz ayının başlangıcı.

Covid-19 belası olmasaydı, bu hafta sonu büyük ihtimal, Yıldırım Beyazıt Han’a Hızır olan Selim Dede huzurunda Çukurca beldemizde gerçekleşecek Hıdırellez etkinliklerinde olacaktık. Belki de Bir sonraki gün Güney Köyümüzde Çad Dede etkinliğiyle, bahar kutlamalarına şahitlik edecektik.

Türk dünyasının her tarafında olduğu gibi Anadolu’da da Hıdırellez kutlamaları halen yaşayan ve canlı olarak iştirak edilen çok eski bir Türk geleneğidir. Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerin isimlerinin birleştirilmesinden meydana gelen bir halk söyleyişidir. Hıdırellez, 6 Mayıs günü Hızır peygamberin kurak bir yere oturması ve o yerin yeşerip dalgalanmaya başlamasıdır. Hızır ve İlyas Peygamberler 6 Mayıs günü birbirlerine kavuşurlar. Yazın başlangıcı sayılan bu kavuşma türlü törenlerle asırlardan beri kutlanır. Konar-göçer toplumlarda bahar ve yaz ayları bereket ve zenginlik demektir. Hıdırellez hurafemidir, falanmıdır, filanmıdır hiç tartışmam… Hıdırellez Türk toplumunun çok renkli bir kültür ögesidir. Yaşarım, yaşatmaya gayret ederim. Türklüğü yaşatmak istiyorsanız Türk Kültürünü yaşatmak zorundasınız. Bütün dualarınızın ve dileklerinizin kabul olma duası ile. Hıdırellez’iniz kutlu olsun.

İşin Özü ise; Tarihin ve kültürün beşiği, devlet ekilen toprak, doğa harikası, Muhacirlerden Sefa köyüne kadar bir çok tarihi şahsiyete ve yatıra sahip Domaniç’te tören ve etkinliklerimizi Covid-19 belasına kurban etmeyiz. Ve sonradında mı ? Her birimiz elinden gelen fedakârlığı gösterip, bu zorlu süreçten kurtulup, Domaniç’teki her bir köy, bir tarihi şahsiyeti, yatırı, bir ürünü, bir eseri ön plana çıkarıp, birlik beraberliği sağlandıktan sonra, halkın kaynaşması adına bir etkinlik-tören yapar da örfümüzü adetimizi unutmayız Vesselam…

Sağlıklı, bir ve beraber nice Hıdırellezlere inşallah. Kalın sağlıcakla.