Domaniç’te ki marketlerde gıda ve temizlik dışı bazı ürünlerin satışı yasaklandı

İlçemizde ki marketlerde tam kapanma süreci boyunca gıda ve temizlik dışı bazı ürünlerin satışı İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yasaklandı.

Alınan kararla birlikte, gıda ve temizlik dışı bazı ürünlerin marketlerde satılması yasaklandı. Bu yasaklara ek olarak 17 günlük ‘tam kapanma’ süresince açık olacak marketlerde gıda ve temizlik ürünleri dışındaki bazı ürünlerin satılmasına da izin verilmeyecek.

Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek başkanlığında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu,  müşteri yoğunluğunun düşürülerek salgın riskinin azaltılması amacıyla bünyesinde, “ Ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek” satışı bulunan marketlerin bu reyonlarının kapatılmasına karar verdi.

Söz konusu kurul kararında, uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282.ci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden durumlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Alınan karar, resmi yazıyla kentteki marketlere tebliğ edildi.