UMUTLUYUM

Bilindiği üzere bu hafta Domaniç Açık Cezaevi İnşaatına ilk kazma vuruldu. Belki Cezaevi ismi itici gelebilir kulağa. Amma velakin, güzel gelişmeler yaşanmaya başladı cennetten bir köşe olan ilçemizde. Her zaman dediğim gibi Domaniç’e yapılacak yatırımlar, vaat/söylem aşamasından çıkıp eylem aşamasına geldi çok şükür. Darısı türkülere, araba arkası yazılara konu olan bir yolumuz var ya hani. Domaniç-Tavşanlı yolumuzun başına.

Cezaevinin ve hastanemizin inşaatı için ilk kazmanın vurulması. Kim ne derse desin İlçemiz adına güzel gelişmeler. Bu gelişmeler, beni mutlu ediyor. Domaniç adına sevinmek ve umudumun devamlılığı adına güzel olan gelişmeler. Tekrardan hayırlı olsun. Daha nice güzel gelişmelere inşallah.

Neden mi bunlar güzel gelişme.
Gelin size geçmiş senelerde yazdığım bir yazım ile cevap vereyim. 21.03.2016 tarihinde, DOMANİÇ = GÖÇ başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. Ve sizler ile aynı yazıyı paylaşmak istiyorum.

Yazının tamamı aynen şöyleydi. “Domaniç deyince hemen akla “Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şöleni” gelir. Bir de İnegöl’e göç etmiş Domaniç nüfusundan daha fazla Domaniçli vatandaşımız akla gelir. Domaniçli vatandaşımızın pek dikkatini çekmese de veya bilmese de bir “Göç” olayı daha var: “Kurbağa Göçü”. Her yıl mart ayının son haftasından nisan ayının ikinci haftasına kadar Kocayayla mevkiindeki kurbağalar gruplar halinde birbirlerinin sırtında ormandan yolun karşısına geçerek dereye iniyorlar. Bilim insanlarının tespitine göre 5 bin yıldır devam eden bir olay. Seyitömer Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılarda bir kurbağanın sırtına binmiş iki yavru kurbağa figürlü bir kabın bulunması bunun ispatı. Bu kap hala Kütahya’da müzede sergileniyor.

Dünyada nadir görülen bu olay Domaniç için ne anlam ifade ediyor? Bazıları için bir anlam ifade etmeyebilir. Benim burada muhatabım Domaniç sevdalıları. Benim işim vizyon sahibi kalbi Domaniç için atan insanlarla.

Şimdi, Domaniç’e has bu mucizevi olayı nasıl değerlendirebiliriz? Domaniç’e katkısı ne olabilir? Dünyada benim bildiğim bir örneği var. Kuzey Amerika- Alaska taraflarında Somon balıklarının mucizevi göçü dünyadaki insanların dikkatini çekiyor. Bu yüzden somon balıklarının göçü ile ilgili belgeseller çok seyrediliyor. Dikkatleri oraya çekiyor. Türkiye’de ise Van-Erciş’teki inci kefalinin enteresan göç yolculuğu en dikkat çeken olay. Hatta Erciş kaymakamlığı üç gün boyunca bu olayla ilgili festival yapıyor. TRT’den canlı yayınlanıyor. Turizm açısından önemli bir etkinlik. Erciş bu işten para kazanıyor, turist çekiyor. Sürekli Erciş’i gündemde tutuyorlar.

Domaniç bu örneklerden yola çıkarak, dünyada sadece Domaniç’te rahat takip edilebilen gözlenebilen ulaşımı kolay fazla masrafı olmayan imkânlarla bu kurbağa göçü olayını çeşitli etkinliklerle festivale dönüştürebilir. Bu işi turizme dahil edip Domaniç’e katkı sağlanabilir. Hayme Ana törenleri, güreş törenleri vs gibi organizasyonlardan istediği sonucu alamayan Domaniç, belki bu enteresan olaydan iyi bir sonuç alabilir. Yeter ki bu kurbağa göçü olayını değerlendirelim”…

Aynen yazı bu şekildeydi.
Şimdi bakıyorum da. Beş yıl önce yazdığım yazı ve beş yıl sonrasında, Yüreği Domaniç için çarpan güzel yürekler, -Domaniç Gazetesi- bu olayı Türkiye ve Dünya gündemine taşımayı başardı. Şimdi ise top Domaniç’in Mülki ve idari yöneticilerinde. Turizm açısından getirisi noktasındaki yapacakları çalışmalarda.

Domaniç için, umudunu hiç kaybetmeyen insanlardan yola çıkarak, Domaniç için umutluyum. O insanlar var olsunlar. Umutluyum ki, gün gelecek Domaniçli doğduğu yerde de doyacak inşallah. Yeterki bir ve beraber olarak ortak payda, Domaniç etrafında bütünleşilsin. İnanılsın. Unutmayınız ki; İnanmak başarmanın yarısıdır. İnancınızı yitirmeden, bir, beraber ve sağlıcakla kalın.