Haber verseydiniz tarlalarımızı ekmezdik

Çukurca Göleti Sulama Kanalları için yüklenici firma, Çukurca ve Muratlı arazilerinde çalışmalara başladı. Ancak, çiftçiler tarlalarına verilen zarar karşı tepkililer.

Geçtiğimiz yılarda yapımı tamamlanan ve su tutmaya başlayan Çukurca Göleti Sulama Kanalları İhalesi önceki aylarda yapıldı. İhaleyi kazanan firma, arazide kazı çalışmalarına başladı. Ekili arazide çalışma yapan yüklenici firmaya tarla sahipleri tepkilerini dile getirince çalışmalar durduruldu ve DSİ yetkililerinden konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı talep edildi.

DSİ İnşaat Mühendisi Ali Kabasakal, DSİ Harita Mühendisi Murat Arslan, DSİ Ziraat Mühendisi Mehmet Opçin, DSİ İnşaat Teknikeri Hakan Yıldırım ile yüklenici firmadan Erdal Akın’ın katılımıyla Çukurca ve Muratlı da bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Muratlı köyünde yapılan ilk toplantı da 1926 yılında kurulan DSİ’ni Domaniç’te ilk defa göletten araziye sulama kanalı yapmaya başlandığını bunun da büyük bir başarı olduğunu dillendirdiler.

Ekili arazi de çalışma yapılmadan bilgilendirme toplantısı yapılması lazımdı fakat Pandemi den dolayı bir türlü zamanında bilgilendirme yapılamadığını ancak, ekli arazide yapılacak çalışmalardan meydana gelecek zararın devlet tarafından karşılanacağını dillendirdiler.

KÖYLÜ TEPKİLİ

Köy meydanın Jandarma Gözetiminde Pandemi şartlarına uygun yapılan toplantı da bazı köylüler, “ Bilgilendirme yapılsaydı tarlalarımızı ekmezdik, zaten zor şartlarda gübre, tohum ve mazot alabiliyoruz. Şimdi tüm emeklerimiz gidecek neden zamanın da uyarılmadık” diye tepkilerini dile getirdiler. “Zararımızın karşılanacağını söylüyorsunuz peki bize bunun garantisini kim verecek” dediler.

Muratlı Köyünde bir sonuca bağlanamayan toplantının ardından yetkililer aynı toplantı için Çukurca beldesine geçerek burada da aynı şeyleri ifade ederek, “ Devletimiz bu çalışma için ödeneğin tamamını çıkarmışken biz bu işi bu yıl bitirelim. Daha sonra Ziraat odasını belirleyeceği zararı da ödeyelim. Aksi halde bu yıl bu iş bitmezse ödenek de geri gider işte uzar” dediler.