Bu yol ambulans yolu

Yıllardır yapılmayan veya yapılamayan Hastane yolu, geçtiğimiz yıl Haziran ayında ki dolu afetinin ardından büyük zarar görmüş sel ve taşkınlar yolun yarısını alıp götürmüştü. Haberimiz üzerine ve Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün müracaatıyla, Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş bu yolun yapımı için çıkarttığı özel ödenekle yolun bu yıl yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Haber: Mustafa Yiğit

Geçtiğimiz haftalarda ihalesi yapılan yolda alt yapı çalışması için belediye ekipleri yolu kapatarak çalışmaya başladı. Bir günde kanalizasyon borusu döşenen yolda açılan çukurlar kapatılmadı. Ortada bir plansızlık ve kararsızlık var ki yol 10 gündür beklemede.

Daha neler yapılacak bilinemez ama en azından yola parke taş döşeme işi de var ve yol uzun süre kapalı kalacağa benziyor.
Bu yol kenarında evler yok. Ev olmayınca seçmen de olmuyor, yolda 15-20 yıldan beri sadece ambulans yolu olarak kullanılıyor.

Kapatılan yol yüzünden ambulans yolu uzatıldı. Acil durumlarda dakikalar hatta saniyeler önemliyken bu yolun da bir an önce bitirilmesi gerekiyor.

Öte yandan madem bu yolda kapsamlı bir çalışma yapılacak, niye önceden planlama yapılmıyor? Diyelim ki yol bitti kaldırım döşendi. TEDAŞ yarın gelip telleri alta alacağım derse yeniden kazılacak. Telekom un burada bir hattı yok. İleride buralara binalara yapılırsa bu sefer de Telekom kazacak.

Keşke sistemli bir planlama ile en azından yeni yapılan yollar bari sel felaketine, kanalizasyon ihtiyacına, Telekom ve TEDAŞ şartlarına göre yapılsa da yapılan işler de uzun ömürlü olsa.

Unutmayalım ki, bu yol ambulans yolu ve her birimiz her an acilen ambulansa binemeye ve hastaneye yetiştirilmeye adayız!