23 NİSAN ÖNEMLİYDİ !

Saltanat sisteminde yönetim, babadan oğula geçer. Eskiden bütün büyük devletler böyle yönetilirdi.

Bizde de öyleydi ve 400 yıl bu sistem o günün şartların göre çok iyi çalıştı.

Binlerce yıllık Yörük Türkmen geleneği, Oğuz Atadan Osmanlı’ya kadar hep böyle oldu.

Ne var ki babaların iyi niyetle kurduğu devletlerimizi bazı hayırsız evlatlar sonunda hep batırdı.

Babadan oğula sistemindeki hazin son, Osmanlı’da da tekerrür etti ve son 2 yüz yılımızı, kazandıklarımızı kaybederek geçirdik. Bu çöküşün ardından bize, ‘Avrupa’nın hasta adamı’ demeye başladılar…

600 yılın sonun da koca imparatorluk çökmüş Anadolu dört bir yandan kuşatılmıştı. Ankara ve çevresi hariç her yerde ecnebi postalı dolaşıyorken, Osmanlı Subayı, Yörük Türkmen kanından Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek vatanı kurtarmak için Ülkeyi karış karış dolaşıp topladıkları vatanseverlerle savunmaya geçtiler.

Üstümüze çullanan Yunan’ı, İngiliz’i, İtalyan’ı, Fransız’ı, Ermeni’si, Rum’u, Arap’ı ve içimizde ki hain işbirlikçileri binlerce yıllık savaşçı geleneği olan Türkün aklı ve inancı ile Ülkede ki tüm düşman güçlerini temizledi kahraman Mehmetçiğimiz,

Günümüzde bile bir devlet adamı kahraman bir komutanı, bir din adamı, bir peygamber ile yarıştırıp birini övüp diğerine küfreden halkımızı bölüp kutuplaştıranlar var. Yüz binlerce şehit kanıyla geri aldığımız vatanımız da ezanlar okunuyorsa, düğünler bayramlar yapılıyorsa, yaylarda koyunlar otluyor, fabrikalarda bacalar tütüyorsa, insan olan önce kendisi için bu topraklara kanını verene saygı duyar!

* * *

Kanlı savaş sona ermiş, zafer kazanılmış, ülke kurulmuş ve babadan oğula geçen saltanat sistemi yerine, halkın liderini belirleyebileceği Cumhuriyet sistemi getirilmiş ve seçilmişlerin ülkeyi yöneteceği yeni Meclis açılmıştır…

Atatürk, bir gün bir sürü perişan çocuğun sokakta oynadığını görür. “ Yanındakilere, “Bu çocuklarda kim böyle ? Ne kadar yoksul ve perişanlar” diye sorar. Yanındakiler, “Paşam, O çocuklar kurutuluş savaşında ki şehitlerimizin yetimleri” derler.
Gözleri yaşlanan Gazi, ileride geleceğin teminatı ve ülkenin gerçek sahibi şehit çocukları için meclisin açılış günü olan 23 Nisan 1920’yi çocuklara bayram ilan eder.
İşte o çocukların bayramı 23 Nisan 2021 yılında bazı yerlerde çocuksuz, coşkusuz kutlandı. Resmi törene bile 15 – 20 kişi katıldı. O yerlerden biri de maalesef benim İlçem Doğuşun Toprağı Domaniç’ti.

Biz utandık ve diyoruz ki 23 Nisan önemliydi hem de çok önemliydi !