Esnaf siftah yapmadan dükkan kapatıyor

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yahya Türk’ü makamında ziyaret etti. CHP heyeti, Domaniç esnafının bozulan ekonomi ve pandeminin getirdiği ağır koşullar nedeniyle girdiği ekonomik dar boğazı değerlendirdiklerini ifade etti.

CHP Domaniç İlçe Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yahya Türk’le Domaniç esnafının durumunu değerlendirdi.

Toplantıyla ilgili bilgiler gazetemize ileten CHP ilçe heyeti, Başkan Yahya Türk’ün, “Vatandaşın alım gücünün sürekli düşmesi nedeniyle esnafın siftah yapmadan iş yerlerini kapattığı günler oluyor, pandemi ile bir çok işyerinin kapanması esnafı daha da zor duruma düşürdü. Kirasını, elektriğini, suyunu, vergisini ve SGK pirimini ödeyemeyen, geçimini borçla ve yakınların yardımıyla sağlayan esnaf arkadaşlarımız var” diye konuşarak, devletin yeterli yardımı yapmadığını ve böyle giderse birçok esnafın kepenk kapatmak ve iş aramak için başka il ve ilçelere göç etmek zorunda kalmasından çekindiğini dile getirdiğini bildirdi.

Gazetemize toplantıyı değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü mensupları, “CHP olarak bizde her zaman esnafımızın yanında olacağımızı, esnafa vergi muafiyeti, SGK prim muafiyeti, elektrik ve su’dan alınan vergilerin kaldırılması gerektiğini, nakdi yardım yapılmasının acil ve zorunlu hale geldiğini belirtik. Ayrıca esnafımızın yaralarını sarması, biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faiz ve uzun vadeli kredi imkânının sağlanması gerektiğini CHP’nin esnafımızın tekrar ayağa kalabilmesi için gerekli her türlü desteği verdiğini ve konuyu her mecrada gündeme getirdiğini ve verilmesi gereken tüm desteklerin takipçisi olduğumuzu dile getirdik. Sayın Yahya Türk ve çalışma arkadaşlarına sıcak ve samimi sohbetleri için teşekkür ettik ve daha sık bilgi alışverişi yapmamız gerektiği konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.