Domaniç Ortaokulu Robotik Kodlama Turnuvasına Katılacak

2071 Tavşanlı Erdemli Nesiller Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilen projesi, Tavşanlı Eğitim Bir-Sen’in desteği ile Robotik Kodlama Turnuvası Eğitimi salgın şartlarına bağlı olarak fiziki mesafe kurallarına uygun bir şekilde Tavşanlı Müftülüğü ‘ne ait Diyanet Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

UBTECH firması tarafından verilen eğitime projeye dâhil olan 17 okulun sorumlu öğretmenleri katıldı. Turnuvada İlçemizi Domaniç Ortaokulu temsil edecek. Domaniç Ortaokulunun takım liderliğini Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilaver Aybey ile Fen Bilimleri öğretmeni Semra Erdoğan yapacak. Ayrıca proje kapsamında robot seti Domaniç Ortaokuluna verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Mesut Kocaman şunları söyledi: “Proje kapsamında Tavşanlı’daki okullar dışında, Emet, Hisarcık ve Domaniç’ten de birer okulun öğretmenleri de eğitime katıldı ve bu öğretmenlerin yetiştirecekleri öğrenciler de turnuvada akranları ile yarışacaklar. Yani proje sonunda yaklaşık 100 öğrenci Robotik Kodlama ve Yazılım konusunda bilgi almış ve turnuvaya katılmış olacak. Kovid-19 Pandemi salgınının seyrine göre; Haziran ayında Tavşanlı’da yapmayı planlanmadığımız turnuvada birinci olacak takım, İstanbul’da yapılacak turnuvaya katılma hakkı elde edecek ve orada Türkiye finallerinde yarışacak. Yine proje kapsamında robot setleri ve matlar okullarımızda kalacak. Böylelikle de eğitim alan bu öğretmenlerimizin katkılarıyla uzun yıllar boyu yeni öğrencilerin yetişmesi ile turnuvanın geleneksel bir şekilde gerçekleştirilmesini ve Tavşanlı’da robotik kodlamaya dair ciddi bir farkındalığın oluşmasını amaçlamaktayız. Tavşanlı’da ilk ve ortaokullara yönelik ilk defa gerçekleştirilen bu projenin Tavşanlı ve çevresindeki ilçelerimiz için hayırlı olmasını dilerim”