Sadece Domaniç’te görülen kurbağa göçü başladı

Domaniç Topukyayla mevkiinde,  Domaniç-İnegöl bağlantı yolu üzerinde telef olan Domaniç Kurbağaları, bu yıl Pandemi nedeniyle çok az bir zayiatla larvalarını gölete ulaştırdılar.

Havaların durumuna göre, her yıl Mart sonu Nisan ortasında, sırtına erkeklerini alarak dereden gölete geçen Domaniç Kurbağaları dünyada sadece Domaniç’te görülebiliyor.

YOLDA TELEF OLAN KURBAĞALARIN NESLİ TÜKENİYORDU

Önceki yıllarda on binlerce sürüler halinde dereden gölete geçiş yaptığı gözlemlenen kurbağaların son yıllarda iyice azaldığı, geçtiğimiz yıl ise tek tük görüldüğü tespit edilmişti.

Pandemiden dolayı azalan trafik sayesin de bu yıl kurbağaların sayısın da artış olduğu gözlemlendi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Dünyada sadece Domaniç’te görülen Domaniç Kurbağaları, Domaniç-İnegöl yolundan karşıdan karşıya geçerken telef oluyorlardı. Bu yıl Pandemi ve yasaklar nedeniyle dereden gölete geçmeleri daha kolay oldu. Domaniç Kurbağaları son derece ilginç ve görülmeye değer, konuyla ilgili uzmanları ilçemize İncelemelerde bulunmak için bekliyoruz” dedi.

5 BİN YILLIK FİGÜRLERİ BULUNMUŞTU

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Hoca ve Öğrencileri tarafından Mayıs 2011 yılında Kütahya’nın Seyitömer Beldesinde yapılan bir arkeolojik çalışmada ortaya çıkan, 5 bin yıllık sırtında küçük kurbağa taşıyan büyük kurbağa figürlerine rastlanmış ve bu tür içki kabına bir anlam verilememişti. Daha sonra bir yerel gazete de çıkan habere göre, Domaniç İnegöl yolunda Nisan ayında göç eden Kurbağaların arkeolojik figürlere benzemesi üzerine çalışmalar Domaniç Kurbağaları üzerine yoğunlaştırılmış ve Seyitömer’de de bulunan Kurbağa figürlerinin Domaniç Kurbağaları olduğu kanaatına varılmıştı.

BİYOLOJİ ÖĞRENCİLERİ İNCELEMELERDE BULUNMUŞTU

Nisan 2017 yılında, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlileri Prof. Dr. Abdullah Hasbenli ve Doç. Dr. Mehmet Erkan Uzunhisarcıklı ile 40 biyoloji öğrencisi, bölgeye gelerek Domaniç Kurbağalarını incelemişler ve konu üzerinde çalışacaklarını belirtmişlerdi.

KANADALI PPROFESÖRDEN DOMANİÇ KURBAĞALARI GÖRÜŞÜ

Kasım 2020’de Dünya çapında ünlü Kanadalı, biyokimya ve moleküler biyoloji Profesörü Kenneth B.Storey’in heyecan verici bulduğu Domaniç kurbağaları için, “ Onlar 5 bin yıldır oradalar. Olmamaları gereken bir coğrafyadalar. 5 bin yıldan beri var oldukları kanıtlanmış. Gerçekten bunları araştırmayı isterdim. Belki de Türkiye’ye özgü yeni bir kurbağa türüne sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu kurbağalar heyecan verici ve tarih için önemli görünüyor” demişti.