KURALLARA NİYE UYMADINIZ !?

Şubat ayı sonların da tüm ülkede azalttığımız, Domaniç ve köylerimiz de sıfırladığımız Korona belasını Nisan itibarıyla zirveye çıkardık.
Her gün kendi rekorunu kıran vaka sayılarımızla mezarlıklarımızda lebalep doluyor.
Yetkililer, Vaka sayılarında ki artışın suçlusu olarak 65 yaşın üstündeki büyükleri, ticaretle uğraşan bakkalcı, gaveci, büfeci, pazarcı ve lokantacı gibi küçükleri görüyor ve sürekli onlara yasaklar uyguluyor, cezalar kesiyor ama nafile…
Nisan ayı itibarıyla vaka sayımız 60 binin üzerinde, günlük vefat sayımız 300’ün üzerinde seyrediyor.
Şimdi dönelim kendimize.. Bu hastalık Neden bu kadar hızlı yayılmaya başladı ?
Hepimizin cevabı ortak; “EFENDİM İNSANLAR KURALLAR UYMUYOR”
Mesela biz kurallara çok uyuyoruz. Geçenlerde maske mesafe ve hijyen kurallarına uygun dernek toplantısı yaptık. Pandemiye rağmen 50 kişilik salonda 75 kişi vardı. Sadece 25 kişi korona olmuş geri kalan 50 kişiye bir şey olmadı. Demek ki kurallara uyunca korkacak bir şey yokmuş! Temizlik diyorlar, abdestle girilen camileri yasaklıyorlar. Biz naaptık ? Gizlice bir camide Cuma namazımızı eda ettik. Ne oldu ? 150 kişi den sadece 50 si korona oldu. Büyük çoğunluk, yani 100 kişiye bir şey olmadı. Efendim düğünler de nişanlarda insanlara korona oluyormuş doğrudur ama kurallara uysalar bir şey olmayacaktı. Biz, bizim yeğene bir düğün yaptık. Yer gök insan, binlerce misafiri ağırladık. Birlikte göbek attık. Ama kurallara da uyduk. Uymayan 50 /100 kişi düğünden sonra Korona olmuş. Onlar da biz gibi kurallara uysalardı. Ne olurdu ? Misafirlikleri kaldıracakmışız. Hiç gerek yok. Kurallara uyarak misafirliğe gidilebilir. Biz eş dost akraba bir birimize hep gittik / gideriz. Bu güne kadar da bir sıkıntı olmadı. Ha Mehmet amca koronadan öldü ama zaten 88 yaşındaydı. Akrabalardan dikkat etmeyenler, hastalıklı olanların çoğu ahirete göçtü. Ölüm Allah’ın emri. Bir de 23 yaşında ki kardeşimizi kaybettik. Korona dediler ama Askerden geleli bir tuhaftı zaten !
Hem korona zaten herkese de bulaşmıyor / bulaşamıyor. Sarımsak, tarhana çorbası, şu ot ile bu otu karıştırın, 15 dakika kaynatın, üzerinde 7 Ayetel Kürsi , 3 Kevser, birer Nas ve Felak okuyun bakın korona size yaklaşabiliyor mu ?
Evet, bize göre suçlu onlar bunlar bir de şunlar… BİZ DEĞİLİZ. BEN HİÇ DEĞİLİM.
Zaten Korona bana bir şey yapmaz / yapamaz. Size Karşıyaka Mezarlığın da, toprağın altından sesleniyorum sayenizde !
Bir sürü hayalim vardı be benim. Çoluk çocuk evlenecek ti, ben emekli olup torunları sevecektim. Şimdi kara toprağın altından soruyorum size KURALLARA NİYE UYMADINIZ ?