Karşıyaka köprüsü var mı yok mu ?

Domaniç-Tavşanlı yolu gibi arapsaçına dönen bir başka sorumuz da Karşıyaka köprüsüdür.

Karşıyaka Köprüsü, Domaniç’i Karşıyaka Mahallesi’ne, Domur Köye, Çakıl Köye, tek turist alan köyümüz Ilıcaksu’ ya, en büyük Köyümüz Muratlı’ya, tek beldemiz, Çukurca’ya, Erikli köyümüze, alternatif Kütahya yoluna bağlayan yolumuzun geçididir.

Ancak Karşıyaka köprüsü resmiyette yoktur.
Resmiyette Menfez gerçekte en önemli geçit olan Karşıyaka köprüsü son yol çalışmasında yani 2012’de 7 kez yeniden planlanmış ancak çare bulanamamış ve el altından araçların geçebileceği menfez olarak yapılmıştır.

Her geçen gün artan araç trafiğini kaldıramayan Karşıyaka geçidi, Karşıyaka’ya yapılan okul ile yaya trafiğini de artırmış kazalara davetiye çıkaran tehlikeli bir yer haline gelmiştir.

Oysa 2012 yılında yapımına başlanan çift şeritli çevre yolu, su birikintilerinin olmaması için iki benzinlik arası 2 metre yükseltilmesi planlanmış, yeni yolda, Durabey kavşağından baktık mı Çamlıca kavşağında ki yumurtayı göreceğimiz söylenmişti.

Domaniç’in ağalarının önceden ödenen paralarına rağmen yol, kıvrım kıvrım kıvrıldı. Yükseltmelere ayrılan para kıvırılmalara gitti. Müteahhidin de işine gelen Domaniçlilerin bu tavrı sayesinde, yolumuz dağ yolu gibi virajlı olurken gerekli yükseltilerin yapılmamasından dolayı da her yağmurda başımıza bela oldu.

Her sağanakta, gölede dönüşen yolda onlarca araç telef olurken, belediye ye de yeni külfetler getirdi. İlçe polisi jandarması ve belediyesi en az bir gününü her yağmurun ardından bu yolda geçirmek zorunda kaldı. Açılan geçici menfezlerle vatandaşların evlerini, tarlalarını sular seller bastı.

Karşıyaka köprüsü yolun yükseltilememesinden dolayı yok sayıldı. Bu güne kadar her kazaya Allah el gerdi kazaları ufak tefek sıyrıklar ve maddi hasarlarla atlattık.

İddiaya göre Domaniç Tavşanlı yolu 2021 yılı için bilmem kaçıncı kez ihale ye çıktı ve bu yıl başlayacak.

Yetkililerden ricamız, halkımızın mağduriyetinin giderilmesi, Karşıyaka köprüsünün artan trafiğe cevap verebilecek bir geçit olabilmesi için iki benzinlik arası önceden planlandığı gibi iki metre yükseltilerek, su baskınlarını ve Karşıyaka geçidi sorununu çözelim!