SAYIN VALİM , SAYIN KAYMAKAMIM, SAYIN SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİM

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının ilkokullar için hazırladığı kitaplarda, Osmanlının Domaniç ve Söğüt’te kurulduğu yazar. Çeşitli tarihçilerimizin araştırmalarında da bu bilgi teyit edilmektedir. Şanlı tarihimizin en uzun ömürlü, en güçlü devletinin kurulduğu Domaniç topraklarında yaşayan halkın da tamamı bu gurur ve onur ile yaşamaktadır.
Kayılar, Domaniç’e 1230 yılında gelerek ilk çadırlarını buralarda kurmuş, Hatta İlk Ebe Şifa Çadırı, İlk güreşler ve hatta Osmanlı devletine giden yolun fitilini ateşleyen ilk Bizansla Savaşını Domaniç İkizce de vermiş, İlk Şehit te burada verilmiştir. Osmanlı İmparatorluğunu kuran Kayıların Anası Hayme Ana’nın, Kayıların doğumundan sağlığından ve ölümünden sorumlu Ebe Hatun’un Türbesi Domaniç’tedir.
Ata yadigârı Domaniç, bir Bilecik’e nahiye, bir İnegöl’e kasaba, bir Bursa’ya ilçe olarak ortalıkta savrulurken en sonunda 1932 yılında Kütahya’ya ilçe yapılıvermiştir. Kendi içinden çıkan devletin üvey evladı durumuna düşen Domaniç, birde kendi içinde ki kısır siyasi çekişmelerle yok olup giderken son zamanlar Devlet Televizyonu TRT’nin dizilerinde de iyice dışlanmakta, yalnızlaştırılmaktadır.
TRT patentli Mehmet Bozdağ yapımı, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinde, konu ve olaylar Domaniç’te geçtiği halde, Domaniç’in adı anılmazken bunun sebebinin, filmin yapımcısının Domaniç’ten reklam alamaması gibi saçma sapan söylemler yayılmış ve böylesine önemli bir dizi, kendi içinde ki dönemle alakası olmayan konular ve çelişkilerin yanında bir de Domaniç’i dışladığı için Domaniç’ lileri küstürmüştür .
TRT’nin son yaptığı 6 bölümlük Hoca Ahmet Yesevi’nin anlatıldığı MAVERA dizisinin fragmanın da Ahlat ve Söğüt ün adı geçerken Domaniç denmemesi bizi derinden üzmektedir.
Domaniç ve çevresinde onlarca Hoca Ahmet Yesevi müridi bulunmakta ve bu merhumlar yine 10 binlerin katılımları ile yılın değişik aylarında yad edilmektedirler.
İnternette, yeni dizi Mavera’nın tüm oyuncu kadrosu ve konusu hakkında bilgi verildiği halde yapımcı ve senaristi ile ilgili bir bilgi bulamadık.
Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanlarım, Sayın ilçemin siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütleri, İlçemizin her konuda bu kadar dışlanması artık bizlerin onurunu fazlasıyla kırmaktadır. Bu konuda elbette ilçemiz halkının da katkısı vardır. Ama sizler bizlerin önünde ki liderler, yöneticiler ve büyüklersiniz. Ne olur bu konuda bir şeyler yapın !
Mehmet Akif’in dediği gibi “ Sahipsiz olan vatanın batması haktır; Sen sahip olursan bu Vatan batmayacaktır. Domaniç’te bu vatanın, bu tarihin bir parçasıdır.