OĞULLARINIZA SAHİP ÇIKIN

Cümleten Selamünaleyküm

Domaniç Gazetesi’nde başladığım zaman yolculuğumun 4. yılı içindeyim, bu uzun süre zarfında kısıtlı bir okuyucu kitlem olmuş olsa da hemen hemen her konuda kendimce doğru olduğunu inandıklarımı, fikir ve düşüncelerimi dilimin döndüğünce bana ayrılan bu sütunda takip edenlerle ve okuma zahmetine girenlerle paylaşmaya çalıştım.

Takip edenler bilir kendimde bir kadın olmam sebebiyle bütün gücümü hemcinsim olan kadınlarımızın ve kızlarımızın dillerine tercüman olmak için harcadım. Bu gün ise hoşgörülülüğünüze sığınarak bambaşka bir konuya değinmek istiyorum.

Sevgili Anneler Sevgili Babalar;
Sözüm size, en başta da Yüce Allah’ın uçsuz bucaksız cenneti ayakları altına serdiği kıymetli siz annelerimize.
Hepimizin malumu erkekler doğdukları an itibariyle önce annelerine evlendikten sonra da müstakbel eşlerine her zaman muhtaç olan bir yapıya sahiplerdir.
Siz kıymetli annelerimiz sizden nacizane istirhamım erkek çocuklarınıza sahip çıkın.Kız evlatlarımızı nasıl yetiştiriyorsak erkek çocuklarımızı da öyle yetiştirelim, onlarda şerefi namusu haysiyeti ilk öğretmen olarak önce bizlerden öğrensinler.Yerine göre ev temizliği, bulaşık yıkamayı, yemek yapmayı öğrensinler, eğer ki karşı taraftan bir talebi olacaksa, istemenin adabını öğrensinler.
Yaratıcının onlara bahşettiği yaradılış farklılığı sebebiyle kendilerini Kaf Dağında görmesinler. Erkek çocuklarımız için anneleri ve kız kardeşleri her zaman çiğnenmemesi gereken bir tabudur. Nasıl ki analarına bacılarına söz edilmesinden nefret ediyorlarsa başkalarının da anne ve bacılarına tek kötü söz söylememeleri için onları en güzel şekilde yetiştirelim. Yetiştirelim ki fani alemden baki aleme göç ettiğimizde arkamızdan hayır dua ettirecek insan denen güzel eseri bırakalım.
Sevgili Babalar erkek çocuklarımızın öncelikle örnek alabileceği ilk öğretmeni sizlersiniz. Babalık sadece işe gidip gelmek ve para kazanmaktan ibaret değildir. Nasıl ki iş çevrenizde ve diğer bağlı bulunduğunuz sosyal çevrelerinizde ilişkilerinize gerekli özeni gösteriyorsanız , aile ilişkilerinize de o hassasiyeti göstermeniz siz babaların yararınadır. Küçük bir örnekleme vermek gerekirse  sizin eşinize, kızınıza, oğlunuza veya yakın çevrenize hitap tarzınız bile erkek çocuklarınız için sizi örnek alması için bir sebeptir.
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır misali o tatlı dil eninde sonunda sizi bulacak ve sizi çok mutlu edecek inanın.
Sevgili Babalar kız veya erkek evlatlarınızı dayak veya ceza ile korkutarak size saygılı olmalarını asla beklemeyin, önce hal ve hareketlerinizle, davranışlarınızla karşınızdaki insanın saygısını ve sevgisini nasıl kazanılır işte onu yaşayarak öğretin.
Şerefi, haysiyeti, onuru, sevgiyi, saygıyı, sevmeyi önce kendiniz yaşayarak evlatlarınıza öğretin.
İnanın asla hiç bir şey kaybetmez aksine daha da fazlasını kazanırsınız. Kız olsun erkek olsun hiç fark etmez ben babamdan korkuyorum değil ben babamı hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorum fikrine sahip olmalarını sağlarsınız. Aslında burada daha çok örnek verilebilir, ama onlarca kelamı inci gibi sıralamak yerine az sözle daha çok fikri, düşünceyi anlatmak daha makbul sanırım.

Uzun lafın kısası kızlarımızdan çok erkek çocuklarımıza daha çok sahip çıkalım, çıkalım ki hem kendine, hem sevdiklerine hem de çevresine saygılı sevgi ile dopdolu birer birey olsunlar.
Sevmeyi saymayı yaşayarak bizden öğrensinler.

Bu haftalık ta bu kadar,

Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola…

Kalın Sağlıkla…