Domaniç’te en az bin kişinin istihdam edileceği sanayi için start verildi

Domaniç Belediyesi, Domaniç Esnaf Oluşumu ve Tavşanlı Ticaret Odası ortaklığı ile Domaniç’e yapılması planlanan Yeni Sanayi Sitesi için Domaniç Belediye Salonunda yapılan toplantıya katılan MHP Milletvekili Ahmet Erbaş burada tarafları dinledi.

Son günlerde İlçemiz sanayici ve esnaflarından İsmail Karaduman, Ragub Ceylan, Cengiz Önder, Mehmet Yeşilyaprak ve arkadaşlarının öncülüğünde başlatılan Domaniç’e yeni sanayi kazandırma çalışmalarında bir adım daha atıldı.

Domaniç Belediye Salonun da yapılan toplantıya, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Tavşanlı Ticaret Odası Başkanı Davut Efe ve TTO Meclis Başkanı İlahimi Aydın ve meclis üyeleri, Küçük Sanayi Kooperatifi yönetim kurulu, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, MHP İlçe Başkanı Yıldıray Aydın ve yeni sanayi kurucuları katıldı.

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün yeni sanayi olarak düşünülen arazilerin sunumunun ardından söz alan TTO Başkanı Davut Efe, “ Domaniç’e kurulacak sanayi için çok fazla talep var. Domaniç’in İnegöl’e yakınlığı, Domaniç’in çok sayıda İnegöl’de çalışanı olması ve Domaniç’in 4. teşvik bölgesi olması Domaniç’in cazibesini artırıyor. Gelen olur mu diye düşünmeyin, kimlerin gelmesine izin verelim diye düşünün. Talep o kadar fazla. Burada en büyük iş belediye ye ve bu işe gönül veren arkadaşlara düşüyor. Ben Tavşanlı da sanayiyi kurarken ev ev gezdim vatandaşlar sıkıntı çıkarmadı. Ama Domaniç’te bir kişinin aksiliği tüm Domaniç’in önünü keser. Bunun için de arazi sahipleri ile önceden konuşmanız lazım. Şu an da bize gelen taleplere göre Domaniç’e yatırım yapmak isteyenlerin istihdam edeceği kişi sayısı neredeyse bin 500. Tamamı sıfır atıklı çevreye zarar vermeyen işletmeler” dedi.

Toplantının ardından söz alan MHP Milletvekili Ahmet Erbaş, “ Domaniç’in eline geçen bu fırsat çok büyük bir fırsat. İnegöl mobilyada bir dünya devi ve artık kendi sınırları içine sığmıyor. Domaniç burada İnegöl için büyük fırsat. Çevresinde tek yatırım teşviki çok fazla olan ilçemiz ve iş göçü sorunu da olduğundan İnegöl burayı havada kapar. Ben şahsen Ata yadigarı bu toprakların doğal güzelliği ile birlikte turizmden geçinmesi için çalışalım doğasını bozmadan bacasız sanayiye yönelelim derim. Bu yüzden de gelecek sanayicilerin asla çevreye zarar vermemesi gerektiğini düşünüyorum. Dünyamız doğal dengesini kaybederken biz doğallığımızı koruyalım bunu ranta çevirelim derim. Domaniçliler sanayi için karar kılmışlaralarsa ben sizin yanınızdayım. Belediyemiz çok istekli, esnafta kolları sıvamış. Kütahya da çok çalışkan çok iyi bir valimiz var. Sayın valimizin de destekleri ile biz bu işi kısa zamanda çözeriz. Yeter ki birkaç arazi sahibinin engeline takılmayalım.

Önümüz deki dosyalara göre 20-25 yatırımcı var ve bunlar yüz iki yüz dönüm yer talebinde bulunan büyük yatırımcılar. Domaniç’e yeter de artar bile. Sanayi için tavsiye edilen araziler tarıma çok ta elverişli araziler değil. Bu iş olur. Yeter ki Domaniç istesin, belediye desteklesin, halk sahiplensin, esnaf yardımcı olsun arazi sahipleri de engel çıkarmasın. İşin bürokrasi tarafını sayın valimizin katkıları ile kısa sürede aşarız” dedi.