Vekil Erbaş “Hayme Ana’nın torunları susuzluk çekmemeli ”

Kütahya Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Ahmet Erbaş, Domaniç’te köy muhtarları ile bir araya gelerek muhtarların sorunlarını dinledi. Daha sonra Domaniç’e yapılması planlanan yeni sanayi alanı ile ilgili toplantıya katılan Vekil Erbaş İlçemizden ayrıldı.

 

Uzun bir aradan sonra ilçemize gelerek Muhtarlarla bir toplantı düzenleyen Kütahya MHP Milletvekili Ahmet Erbaş, Domaniç Orman İşletme binası toplantı salonunda köy muhtarlarının sorunlarını dinledi.

Toplantıda ilk sözü alan Sarıot Muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Sadık Eryaşar, köylerin su sorununu ve yol sorununu dillendirdi.

Başkan Eryaşar, “Tavşanlı’ya gölet, Emet’e gölet. Ama bize hiçbir şeyi yok. Hep ikinci planda kalmışız. Tavşanlı’nın köylerine dahi doğalgaz gitti. Bizim daha Domaniçimiz de suyumuz bile yok. Bizim yapılması gereken Yeşilköy göledimiz var 20 – 25 köy oradan yararlanacak ve hatta Tavşanlı köyleri de yararlanacak. Yine Pazaralanı göledimiz, Domur göledimiz yapılması için bekliyor. En azından bunların bir tanesi artık faaliyete geçmesi lazım. Sayın vekilim biz muhtarlar olarak bunlara bir el atmanızı istiyoruz. Biz çok dertliyiz. Tankerler ile su getiriyoruz köylerimize” diye konuştu.

Daha sonra eski Dernek Başkanı ve Saruhanlar Muhtarı Mehmet Ayverdi, “ Kıbrıs’a giderek orayı fethettiniz, Domaniç’i de fethedin sayın vekilim” dedi.

Berçin Muhtarı “Domaniç’e hiç destek olan yok” derken, Çamlıca Muhtarı Numan Yaşar, “Dizilerde anamızı kullanıyorlar ama Domaniç’ten bahsetmiyorlar. TRT’nin ve Mehmet Bozdağ’ın Domaniç’e gıcıklığımı var” diye sordu.

Domurköy Muhtarı Süleyman Keskin ise köy arazilerini su bastığını verilen vaatlerin yerine getirilmediğini. “2007’de başlatılan ancak sonradan unutulan Domur barajının yapılmamasından dolayı her yıl 3-5 köyümüzün yüzlerce dönüm arazisi sel baskınlarından zarar görüyor. Bir taraf susuzluktan kururken diğer taraf sular altında telef oluyor” dedi. Yeşilköy Muhtarı Abdullah Dursun’da köyde telefonlar çekmiyor diye yakındı.

Su baskını için DSİ Müdürü ile direk bir konuşma yapan vekil. Yetkililerin en kısa zamanda incelemelerde bulunmak için geleceklerini söyledi.

TURKCEL Bölge Müdürünü arayıp tüm telefonun çekmediği köylerde ki muhtarların şikâyetlerini dinleten vekil. TURKCEL müdüründen muhtarların önünde söz aldı.

TRT müdürüne defalarca Domaniç’te Kütahya da dizi çekelim diye talepte bulundum. Bu şikâyetinizi de ileteceğim diyen vekil Erbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “ Bir taraftan ülkemizin ekonomisi ile övünüyor, SİHA ve İHA’larımız ile efsaneler yazdığımızı, uzaya astronot göndermeye çalıştığımızı söylüyoruz diğer taraftan ecdat yadigârı topraklarda insanlarımız ya derelerden su içiyor ya tankerlerle köylerine su taşıyor. Hayme Ana’nın torunları susuz, işsiz ve aç. Şikâyet ve isyanlarınız da çok haklısınız. Kütahya’nın sorunlarını mecliste en fazla dile getiren vekil benim ve maalesef yalnız kalıyorum. Domaniç’in yolları konusun da yine en çok bastıran vekil de benim. Kütahya’nın da Domaniç’in de önünü açacak yol, Kütahya – Bursa Yoludur. Bu yol Domaniç’ten geçer. Domaniç İnegöl yolundan daha az kullanılan Simav ve Gediz yolları yapılırken Domaniç yolu neden önemsenmez bilmiyorum. Domaniç yolu için diğer ilçelerle aram açıldı. Ben demiyorum ki öteki ilçelere yol olmasın. Ama ekonomik durum belli önceliğimiz Domaniç yolu olsun diyorum ve yalnız kalıyorum. Gerek Yol sorunu gerek se su sorununu aşmamız için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Muhtarlar olarak birleşin. Pazar alanı ve Yeşil köy göletleri Domaniç’in tüm köylerinin su sorunu çözecek. Neden birlik olup imza toplayıp bizim elimizi güçlendirmiyorsunuz? Neden yolsuz köyler için, Domaniç-İnegöl yolu için imza toplayıp birlikte talepte bulunmuyorsunuz? İnegöl’de Domaniç’ten fazla Domaniçli yaşıyor, her gün işe gelip giden yüzlerce Domaniçli var. Neden bunlara sahip çıkmıyorsunuz. Şikâyet ettiklerinizi seçiyor sonra yine aynı şikâyetleri yapıyorsunuz. Seçtiklerinize hesap sormuyorsunuz. Oysa çözüm sizde, güçlerinizi birleştireceksiniz. İmza toplayacaksınız. Bana alo deyin otobüslerle sizi Ankara’ya götüreyim sonlarımıza çare bulana kadar oralarda kalalım ne dersiniz? Diyelim ki bir yol sorununu devlet kanalından çözdük. Ya da köye su getireceğiz. Bir kişinin aksiliği yüzünden tarladan suyu ve ya yolu geçiremediğimiz gibi bir de CİMER’e şikâyet ediliyoruz. Arkadaşlar, ben sizin oylarınız ile vekil maaşı alıyorum ve bu parayı hak etmek istiyorum. Sorunlarınızı çözmeye gece gündüz Ankara’da bakanın kapsında yatmaya varım. Siz de ne olur imza toplayarak bir araya gelerek, köyün aksilerini ikna ederek bizlere destek olun ki Hayme Ana’nın torunları aç ve susuz kalmasın” dedi.