“Hani gölet yapılacaktı”

Son yağışlarla yine Domur ve Çakıl dereleri taştı. Su taşkınlarının ekili arazilerine ve bahçelerine zarar verdiğini iddia eden köylüler, vaat edilen Domur Barajının bir an önce yapılmasını talep ediyor.

Domurköy sakinlerinden Selahattin Öztürk ve Hasan Kardaş gazetemize gelerek su baskını ile ilgili şikâyetlerini dile getirdiler. Öztürk ve Kardaş , “2007 yılında bu su boşa akmayacak buraya baraj yapılacak diye şantiye kurulmuştu.  Sonra baraj olmuyor diye iptal edip göletle çevirdiler. Yıllar oldu göletle ilgili bir çalışma da yok. Her yıl köyümüzün tarlası bahçesi sel baskınına uğruyor.

Boş arazilere toplama suyla dolacak göletler yapıldı da burada gürül gürül akan dere unutuldu.  Yaz gelince kuraklıktan yağmur duasına çıkacağımıza akan derelerimizin arkasından bakacağımıza sularımızı göletlerde saklayıp sular azalınca kullansak olmaz mı?

Biz, bize vaat edilen Domur barajının bir an önce yapılmasını talep ediyoruz. Bir gölet ve ya baraj hem su baskınlarını önleyecek hem de yüzlerce dönüm arazimize zarar veremeyeceği gibi yeni arazilerimizin de sulanabilir hale gelmesini sağlayacaktır” dediler.

Köy Muhtarı Süleyman Keskin, “Gerçekten de her yağıştan sonra köyümüzün bazı tarla ve bahçeler su altında kalıyor. Göledimiz yapılırsa kontrollü sulama olacak, binlerce hektar alan sulanacak Tarım arazilerimiz değer kazanacak” dedi.