NİSAN 1

Cümleten Selamünaleyküm..
Yine yepyeni bir haftaya merhaba dedik.Geçtiğimiz hafta 21 mart hepimizin malumu bahar bayramı idi.Bu gün itibariyle artık Toprak Ana daldığı derin uykusundan yavaş yavaş uyanışa geçmiş.
Güzel memleketimiz her baharda olduğu gibi kendini gelin gibi süslemeye gün geçtikçe güzelleşmeye başlamış.Böylece umutlarımızı asla tüketmememiz gerektiğini bir öğretmen edasıyla öğretmiş oldu.
Bildiğimiz gibi mart ayından sonrası Nisan ayı peşi sıra gelir hemen, bizim ve bizden önceki versiyon çok iyi hatırlar okul yıllarında öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımıza hiç akla gelmeyen şakalar yapar karşımızdaki insanın sabır taşını çatlatmak için elimizden ne geliyorsa yapardık. Bizim yaşadığımız okul yılları onca yokluğa rağmen gerçekten güzel miydi?Yoksa bizim için o günler güzel mi geliyor? Bilmiyorum lakin her birimizin bu güne dair asla unutamadığı güzel anısı vardır sanırım. Ortak okul yıllarında çok da olmasa inek bir öğrenci idim.Lakin 10. Sınıftan itibaren ergenlik psikolojisi sanırım hafiften bu ineklikten eser kalmamış yavaş yavaş asi dik başlı, başına buyruk bir öğrenci sınıfına terfi etmeye başlamıştım.Benimde hiç unutamadığım 1 Nisan anım var ve hala hatırladıkça için için güler o güzel anıları hasretle yad ederim. Her gencin hayal ettiği bir meslek vardır elbette benim en büyük hayalim Hava Harp Okuluna girip savaş pilotu olmaktı. Bu şımarıklığımın, serseriliğimin sonucu mudur yoksa kısmet mi değil bilmiyorum ama maalesef o hayali gerçekleştiremeden göçüp gideceğiz bu fani dünyadan. Lise 2. Sınıfta bu hayali gerçekleştirmek için o dönemin müfredatına göre fen alanını tercih etmiş maalesef başarısız olmuş onca ineklik yıllarıma rağmen rahmetli babama dönem sonu itibariyle 4 tane zayıfın sıralandığı karneyi eline vermiştim.Adamcağız ne yapsın bu aklı bir karış havada kızın o karnesini onca yıla istinaden sindirmek için elinden gelen gayreti ile sabrın alasını göstermişti.Neyse 2. Dönem bize alan değiştirmek için bir kereye mahsus af çıkarıp alan değiştirmemiz için tolerans tanınmıştı. Tabi bu dik başlı hatun kaçırır mi paldır küldür sosyal bilimler alanına yıldırım hızıyla transferini gerçekleştirmiş 2. Dönemin sonunda o günün şartları itibariyle rüya olan Takdir Belgesini peder beyin eline çoktan tutuşturmuştum bile…Gelelim o senenin 1 Nisan gününe…Hiç unutmam bir hafta önce psikoloji dersi öğretmenimiz kulakları çınlasın Osman Şengül gün itibariyle 1 Nisan’ın denk geldiği hafta sınıfa canlı bir yılan getireceğini ve o yılları itibariyle müfredatında yer alan bir konu olan korku eşiğimizi falan ölçeceğini ifade etmişti.Bendeniz tabi hiç kaçırır mıyım bu fırsatı bir gün öncesinden tesadüfen kapımızın önünde bulduğum kurbağayı çoktan yakalamış atmıştım çantama..
Ertesi günü bir kaç arkadaşım Osman hocanın dersinde geçen haftaki konuyu öğretmenimize hatırlatınca ben gayrı ihtiyari hafiften gülümsemiş ve elimi çantama atmış kutuyu çıkarmıştım öğretmen tongaya düştüğünü anlamıştı lakin iş işten çoktan geçmişti. Kurbağayı sınıfa salmıştım o akıllı gitmiş öğretmenin bacağına yapışmıştı öğretmen bacağını sallıyor kurbağa inatla öğretmenin bacağından düşmemek için sımsıkı paçasına yapışmış öylece duruyordu.Osman hocamın yüzü bir al bir mor oluyor, suratı renkten renge giriyordu, en sonunda öğretmen daha fazla dayanamamış sınıfın ortasında küt diye bayılmıştı, tabi aldı bizi bir korku, öğretmenimizi ayıltmak için elimizden geleni yapmış güç bela hocayı kendine getirmiştik. Meğersem adamcağızda göz tansiyonu varmış biz nereden bilelim onda böyle bir hastalığın var olduğunu, yine Allah gani gani razı olsun sonu kötü bitse de bu şakayı hoşgörüyle karşılamış geleceğime zararı olabilecek ceza almama sebep olmamıştı…Bendeniz içinde sonu biraz kötü bitse de asla unutamayacağım güzel bir hatıra olarak kalmıştı.Şimdi düşünüyorum da o delikanlılık dik başlılık çağlarında karşılaştığım güzel yürekli insanların hoşgörülülüğü olmasa kim bilir nasıl bir konumda olurdum, düşünmek bile istemiyorum. Ben o günlerde o insanların sabrını çok zorladım belki ama o insanlar bu sabırlı tavırlarından asla vazgeçmediler, zaten bu kutsal mesleğin gerekliliği değil midir? Her zaman temennim Yüce Allah herkesi her zaman güzel yürekli insanlar ile karşılaştırsın, amaç şu fani dünyada hoş bir seda bırakabilmek değil midir? Yepyeni bir haftayı yaşadığımız şu günlerde yaşanılan her kötülüğe rağmen yüzünüzde ufakta olsa bir tebessüm yaratabildi isem ne ala… Güzellikler ile dopdolu bir hafta geçirmenizi temenni ediyorum..
Kalın Sağlıkla….