DOMANİÇLİLİK HUKUKU VE SOSYAL MEDYA

Covid-19 daki vaka sayısı her geçen gün artmakta ve kontrollü normalleşme, günden güne sekteye uğramakta. Tekrar başa dönmemek adına, kendimiz ve sevdiklerimiz için maske, mesafe ve hijyen kurallarını ihmal etmeyelim lütfen. Biraz daha sabır ve tedbir. Buda geçti diyeceğiz inşallah.
yi ki, bir yerel gazetemiz var. Gerçi çok sayfalı, renkli, ihtişamlı değil belki ama her satırı bizim yöreyi anlatıyor. İçindeki 15-20 haberin tamamına yakını, yayınlandığı ilçemize ait. Gazetemizi ‘yerel’ yapan da, zaten bu yönü.
Gazete bayisinden daha çok sayfalı cicili bicili bir gazete alabilirsiniz, ama içinde siz yoksunuzdur, komşunuz yoktur, belki yaşadığınız şehirden bir haber bile yoktur. Ülke gündemine dair fikir edinebilirsiniz, ama yaşadığınız şehirde neler olup bittiğini, o gazetelerden tam olarak öğrenemezsiniz. Ertesi günde durum değişmez.

Yerel Gazeteler, vergi verirler, işçi çalıştırırlar, sizlerin haberdar olmanız için gecesini gündüzüne katarlar. Velhasıl EMEK verirler. Her bir haberde emekleri vardır. Sosyal medyada yaygınlaşmış kopyala, yapıştırdan ötedir gayretleri. “Resmi ilanımı alır, yan gelir yatarım” diyen yerel gazeteler de topluma pek fazla bir şey veremez zaten. Gerçi ilçemizde de resmi ilan veren kurumda kalmadı neredeyse. Onun için her şeyden öte emeğe saygı duyulsun. Gazetemize sahip çıkılsın. Bu anlamda yerel gazetemiz olan Domaniç Gazetesi bizler için önemlidir ve önemli olması da gerekmektedir.
Konuya yerel gazetemizden girdim. Çünkü Gerçekten Domaniç için elini taşın altına sokmuş bir gazete. Fikirler üreten ve o fikirlerin hayata geçirilmesi noktasında, emek ve zaman harcayan, sonrasında fikirlerinin başkaları tarafından sahiplenilerek, bir kenarda unutulan ve bu unutulmuşluklarını hiç bir zaman gurur ve kibir yapmayan, kazanımın Domaniç ortak paydasına faydasını, Domaniç Halkına yararını haber yapan bir gazete. Domaniç Gazetesi, sloganları olan “Ya Domaniç için bir şeyler yap, ya da yapanlara engel olma” sloganının hakkını veriyor gerçekten.
Malumunuz bu hafta Domaniç Belediyesine alınacak 8 işçi için, işçi alımı mülakatı yapıldı. Kaç kişi müracaat etti bilmiyorum. İnşallah ehil olan ve hak eden girer. İşçi alımından önce haftalardır, Domaniç’te ortalıkta bir sürü dedikodular kirli bilgiler dolaşmakta. Malumunuz her hangi bir kurum ve kuruluşa ki, bu kurum ve kuruluşların devlet veya özel sektör olmasının bile bir önemi yok, bu tür dedikodular hep var oluyor. Özellikle sosyal medya bu konuya oldukça müsait bir zemin. Sosyal medya başta olmak üzere, bilerek veya bilmeyerek yapılan bu tür dedikodular Sadece düşman kazanma ve insanları birbirine düşürmeye yarar. Domaniçlilik hukukumuzu yaralar ve birbirimiz arasında derin çatlaklar oluşmasına sebep olur. Bir kaç beğeni ve yorum için Domaniç halkı birbirine düşürülmemeli diye düşünüyorum. Her gün birbirimize selam verme olasılığı beğeni sayısından daha fazladır emin olun. Domaniçlilik Hukukumuz sosyal medyaya tercih edilmemeli. Eskilerimizin dediği gibi. “Koyunu yok gütmeye, mera kavgasına düşmüş” deyimini anımsatanların yorumları ile dolu sosyal medya.

Neyse konuyu fazla uzatmadan, Rabbim Domaniç ve Domaniçli için her şeyin hayırlısını versin. Domaniç’in mülki ve idari yöneticilerine sabırlar versin. İradeleri, hükümleri daim olsun. Bir ve beraber, kalın sağlıcakla.