Valimiz talimatı verdi, Domaniç heyeti harekete geçti

Şubat ayı başında, Söğüt’e yapılacak 28 Milyon TL’lik Oba kent projesi için “ Alkışlar Bilecik “ manşetiyle çıkan haberimiz sonrası Kütahya Valisi Ali Çelik, benzer bir projenin Domaniç’e kazandırılması için çalışmalara başlayın talimatını verdi. Domaniç heyeti talimat sonrası Bilecik’te bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Bilecik’te kurulacak 40 çadırlık 700 yıl öncesini yaşatacak Oba kent projesi için 28 Milyon TL ödenek çıkartıldı. Dev platota atçılık, oklu atçılık, okçuluk, matrak gibi Osmanlı oyunları da olacak.

Şubat ayı başında gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yiğit proje için “ Alkışlar Bilecik “ başlığını kullanarak haber metninde “Bilecik Valilik sayfasında insanın içini ısıtan bomba bir haber dikkatimizi çekti. Bilecik bir proje yapmış. Belediye Başkanı, Valisi ortak çalışmış, Vekil ise bu proje için dev bir bütçe çıkartmış. Anlaşılan bizim gibi, ekonomik kriz, pandemi kısıtlaması gibi mazeretlerine de sığınmamışlar. Darısı Kütahya ve Domaniç’in başına. Hele hele belki de ülkenin en iyi valisine sahip olduğumuz şu dönemde…” ifadelerini kullanmıştı.

Haftasına haberimizi okuyan eski Vekillerimizden Şükrü Nazlı, “ Haberinizden ve yazdıklarınızdan çok etkilendim. Bu mücadelenizde yanınızdayım” dedi.

Daha sonra geçtiğimiz hafta Kayı Obası’nın açılışına katılan Vali Ali Çelik, projenin bir benzerinin Domaniç’e yapılması için çalışmalara başlayın talimatını verdi.

Aynı hafta içerisinde, Kaymakam Muhammed Enes İpek’in organizasyonu ile Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Şimşek ve Mehmet Arif Varol ile İlçe Özel İdare Müdürü Ramazan Çelikten, Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ü ziyaret etti.

Kaymakam İpek, Bilecik Valisi Şentürk’e proje hakkında bilgiler almak ve entegre bir şekilde Domaniç’e te benzer bir proje kazandırmak için ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Vali Şentürk, Domaniç’i bir heyet halinde ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve bu heyecanı olumlu bulduğunu belirterek, Ahlat, Söğüt ve Domaniç’in ayrılmaz bir bütün olduğunu dile getirdi.

Vali Şentürk, görsel sunumla birlikte Domaniç heyetine projeyi aktardı. Şentürk, “ Bizim için görsellik çok önemli. Yurt dışından insanlar özellikle de Diriliş dizisinden sonra ilimize ilçemize geliyor. Ama geldiklerinde görecekleri sadece türbe var. Bizde bunun için Osmanlı’yı anlatan bir yer olsun istedik. O medeniyeti anlatan bir merkez olacak burası. Tamamlandığında alttan ısıtmalı 12 ay hizmet verecek. Dijital müze de ilave etmek istiyoruz. Hologramik görüntülerle Ertuğrul Gazi’yi o dönemi gençlere yaşatarak anlatmak istiyoruz” dedi ve projenin teknik detaylarını anlattı.

Söğüt’ten Domaniç’e atlı turlar düzenlemek istediklerini söyleyen Vali Şentürk, bu bölgede Domaniç ile birlikte bir medeniyet turu yapılması gerektiğini vurguladı.

Domaniç’e yapılacak proje için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Daha sonra Bilecik’te turistlik alanları da inceleyen heyet Söğüt Belediyesine geçti.

Söğüt Belediye Başkanı İsmail Sever, Oba Kent Projesi’nin en büyük hayali olduğunu ve bu proje için Ahlat’ta “1071 Ahlat-Malazgirt Zaferi” kutlama etkinliklerine katılarak gerekli yerlere ulaştırdığını anlattı.

Projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştıktan sonra daha da genişletildiğini, Cumhurbaşkanın projeyi daha da büyüttüğünü vurguladı.

İlçe Kaymakamı İpek, Domaniç ile Söğüt’ün birlikte hareket etmesi için bir konsorsiyumun kurulması gerektiğini ifade ederek, projelerin entegre bir şekilde yapılmasının daha sağlıklı olacağını anlattı.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’te, Söğüt ile kardeş belediye olma teklifini dile getirdi. Başkan Ertürk, kardeş belediye olmanın çok anlamlı olacağını ve projelerde de önemli etkiler bırakacağını ifade etti.

Domaniç için yapılacak proje de destek olacaklarını ve birlikte çalışmak için hazır olduklarını söyleyen Söğüt Belediye Başkanı İsmail Sever, kardeş belediye fikrine de sıcak baktığını söyledi.

Yer ve proje için Domaniç heyeti tekrar bir araya gelecek.