Heyecanlandıran bir keşif çıkabilir

Yıllardır halk arasında konuşulan Çiftlik köyünde ki höyüğe benzer toprak birikintisi için araştırma başlatılıyor. Bir vatandaşımızın gazetemize verdiği bilgiler sonrası, ilçe heyeti bölgede incelemede bulundu. Tahmin edildiği gibi tarihi bir yapı çıkarsa turizm anlamında ilçemiz için büyük bir kazanım çıkabilir.

Gazetemize gelerek Çiftlik köyünde ki toprak birikintisinin bir höyük olduğunu dile getiren Domaniç Belediye eski Zabıtası Halil Çevik, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinin bölgede incelemede bulunduğunu ve buranın 2 katlı bir höyük olduğunu teyitlediğini iddia etti.

Bunun üzerine gazetemiz, Kaymakam Muhammed Enes İpek ve Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ile irtibat kurup bölgede incelmelerde bulundu.

İnceleme ardından, gerekli kurumlarla irtibata geçeceklerini söyleyen Kaymakam Muhammed Enes İpek, “ Bugün burada ilçe protokolü olarak, yıllardan beri konuşa gelen tarihi bir anıtın veya tarihi bir şehrin olduğu söylentileri ile ilgili gerekli araştırmalara başladık. Bu söylentilerin doruluğunun tespiti için gerekli kurumları harekete geçirmeye çalışacağız. Zamanında İstanbul Teknik Üniversitesinden tutun diğer araştırma birimlerine kadar yapılan araştırmalar neticesinde burada tarihi bir anıt veya şehir olduğu kanaatini taşıyoruz. Bugünden itibaren çalışmalarımıza başlayacağız. Umuyoruz ki burada tarihi bir yer bulunur, ilçemize de bir turizm değeri kazandırmış oluruz diye ümit ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DE Kİ EN BÜYÜK HÖYÜK DEDİLER”

Burada bir höyük olduğunu ve turizme kazandırılmasını istediğini söyleyen Domaniç Belediyesi eski Zabıtası Halil Çevik, “Belediye Başkanı Rasim Karakoç döneminde, 1983 yılında burası için İstanbul Teknik Üniversitesinden geldiler baktılar. O zaman için Türkiye’de ki en büyük höyük burası dediler. Buranın 2 katlı olduğunu, altında da bir geçit olduğunu, doğu kısmında da giriş kapısı bulunduğunu ve 2 bin yıllık olduğunu söylediler. Ayrıca yolun karşısında da da kilise olduğu söyleniyor.

“DOMANİÇ TURİZMİNE BÜYÜK KATKISI OLACAK”

Burası açılsa Domaniç için büyük bir turizm katkısı olur. Kazı çalışmaları döneminde işçi bakımından istihdam yaratılır. Türkiye’miz, memleketimiz içinde yeni bir rota olmuş olur.

“ALANDAN TARİHİ TAŞLAR ÇIKIYOR“

Ben buralarda çok çift sürdüm. Buradan hep tarihi taşlar çıkar. Domaniç’te tahtalı da ki tarihi taşlar da hep bu bölgeden çıkma. Hatta kız resmi olan bir mermerde var. Mesela buraya her zaman tilki in yapar. Çünkü aşağıdaki oda sıcaklığı toprağı ısıtır. Ayrıca toprakta yığma olduğu için tilkiye eşelemekte de kolaylık sağlar” diye konuştu.

İncelemenin ardından, Kaymakam Muhammed Enes İpek, Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Özoğul, MHP İlçe Başkanı Yıldıray Aydın araştırma için gerekli irtibatı birlikte kuracaklarını söylediler.