BENİM DOMANİÇ’İM

Domaniç İlçesinin Bilinmeyen Tüm Tarihi Yörede ele geçirilen buluntulardan, Domaniç tarihinin Kalkolitik (taş-maden) çağa (M.Ö. 5500-3500) uzandığı anlaşılmaktadır. Ancak Domaniç tarihine ilişkin kesin bilgiler M.S. 13.Yüzyıldan sonra başlar. Bu dönemde Bizans egemenliğinde bulunan Domaniç, Anadolu Selçuklu Devleti tarafından fethedilip 1281 ‘de (Osman Gazi’nin babası ) Ertuğrul Gazi’ye yayla olarak verilir. Şemsettin Sami “Kamus-ül A’lam” da Domaniç’i “Hüdavendigar vilayeti, Ertuğrul Sancağına bağlı bir nahiye” olarak tanımlar. Lakin Domaniç bu kadar eski ve özel Tarihi olmasına rağmen uzun müddet bu Tarihi güzelliklerini kullanarak kendini geliştirmek hem kültürel hem de ekonomik anlamda kendi kendine yetebilen bir ilçe olma statüsüne maalesef erişememiştir. Siyasi anlamda ise bağlı bulunduğu il ve komşu İl arasında sıkışmış kalmış olup bağlı bulunduğu ilin Siyasi liderleri tarafından üvey evlat muamelesi reva görülmüş sesini ya yarım yamalak duyurabilmiş ya da bazı siyasi liderler bu sesi duymamak yolunu tercih etmeyi kendilerince haklı görmüşlerdir. Hepimizin malumu bizim gibi küçük yerlerde maalesef kadın olarak gündemi takip etmek ve ilk ağızdan duymak zordur. Gündemi takip etmeye kalktığınızda ya ayıplanırsınız ya öğrenip te ne yapacaksın sözüyle tepki alırsınız çünkü siz kadınsınız. Neyse konuyu dağıtmaya gerek yok sanırım uzaktan gördüğümüz kadarıyla ilçemize reva görülen bu makus kader ufak adımlar ile de olsa yavaş yavaş değişiyor sanırım. Ve Domaniç’imizde esen bu değişim rüzgârı geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Hele ki ilçemizin iki güçlü siyasi partinin ileri gelenlerinin yaptığı güç birliği inanın takdire şayan, adamlar senin partin benim partim fikrini çoktan aşmışlar “Benim Domaniç’im” fikrini düstur edinip kolları sıvayıp doğru bildikleri yola revan olmuşlar bile… Bazılarımızın ayak bağı olma gayesiyle klavye başında yalan yanlış söylemlerine inat bu gönlü güzel 7 adam hizmet derdiyle oradan oraya koşuşturma içine çoktan girmişler. Geçtiğimiz hafta aslen ataması olan Kaymakamımız Sayın Muhammed Enes İpek’in öncülüğünde Belediye Başkanımız Sayın Sahvet Ertürk, MHP İlçe Başkanımız Yıldıray Aydın, Ak Parti İlçe Başkanımız Ahmet Özoğul, Çukurca Belediye Başkanımız Emin Taşgın, İl Genel Meclisi Üyelerimiz Mustafa Şimşek ve Mehmet Arif Varol işte bu 6 İlçe Kaymakamımız ile birlikte 7 gönlü güzel insanın derdi belli; dertleri Domaniç ayak bağı veya klavye başında ders vermeye, ferman okumaya çalışanlara inat Domaniç için daha ne yapabiliriz diye hizmet adına çalmadık kapı bırakmadılar. Hiç kimse kusura bakmasın İlçe Halkı olarak da bize düşen onlara köstek olmak yerine destek olmak düşer. Çünkü köstek olmak yolunu tercih ettiğimiz anda yine İlçe olarak biz zararda oluruz haberiniz olsun. Neler olmadı ki Domaniç’te İlçe Hastanemiz için inşaat çalışmaları başladı ve Hastanemizin bittiğinin akabinde, sıra cezaevinde gelecek.
Turizm açısından da pandemiye inat hafiften kıpırtılar başladı hayal edilen projeler yavaştan da olsa hayata geçirilmeye başlandı… Uzun lafın kısası artık ilçemize dair değişim ve gelişim rüzgârları esiyor haberiniz olsun. Artık sen ben kavgası çoktan bitti şükürler olsun. Artık bizde ve ileri gelenlerimizde derdim Domaniç, kavgam Domaniç fikri hakim. Destek olmak şöyle dursun İnternet ortamında kendilerine dair hiç bir fikir ve düşünceye sahip olmayan amma kullandıkları 3 hatta bilemedin 4 kelime ile ahkam kesenlere inat bu 7 güzel insanın öncülüğünde Domaniç’imiz daha güzel yerlere gelecek, ben buna naçizane canı gönülden inanıyorum.
Hiç bir zaman unutmayın ki bölmek değil birleştirici olmak en yakışanı..
Ayrıca aslen ataması olan Kaymakamımız Sayın Muhammed Enes İpek’i tebrik ediyorum. Zatı Alileri ile de en yakın zamanda bizzat tanışmak istediğimi de kendilerine buradan arz ediyorum. Size köstek olanlara inat yolunuz açık olsun. Bu haftalık da bu kadar, her ne sürçi lisan ettik ise af ola…
Kalın Sağlıcakla…